Cyfrowa rekonstrukcja najsłynniejszej polskiej opery. "Halka" z 1929 roku w nowej odsłonie

Artykuł
Odnowiona cyfrowo "Halka"
niepodlegla.gov.pl

Historia góralskiej miłości z muzyką Jerzego Rogiewicza trafiła w końcu do widzów w wersji cyfrowo zrekonstruowanej. Odnowieniem zajęło się wydawnictwo Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

„Halka” to jedna z najsłynniejszych polskich oper.

"Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Wkrótce jednak przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć. Tak w skrócie przedstawia się fabuła jednej z najsłynniejszych polskich oper" - napisano na stronie niepodległa.gov.pl.

„Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji dzieła autorstwa Stanisława Moniuszki. 91 lat później film powraca w wersji wykonanej w rozdzielczości 4K.

Pierwotnie „Halka” została zrealizowana, jako film niemy. Premiera filmu zbiegła się jednak  z początkiem ery dźwiękowej, co spowodowało, że w 1932 roku film udźwiękowiono. Arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis, a właściwie Władysław Kiepura.

Wydawnictwo zawiera także polsko-angielską książkę z nowymi tekstami, w której historyczka filmu dr hab. Iwona Sowińska przedstawia krótką historię filmowej opery, muzykolog dr Grzegorz Zieziula pisze o zaletach i wadach przekładu opery na język kina, a filmograf FINA Michał Pieńkowski opowiada o przedwojennej ilustracji muzycznej.

Film został zdigitalizowany i odrestaurowany w ramach projektu Nitrofilm „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: niepodległa.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy