Cyberatak na Ukrainę. Zhakowano kilkadziesiąt rządowych stron

Artykuł
Według ukraińskich władz był to największy cyberatak od czterech lat
Canva

Około 70 ukraińskich stron rządowych padło ofiarą zmasowanego ataku cybernetycznego — poinformowała w piątek ukraińska państwowa służba łączności specjalnej. To największy tego typu atak od czterech lat — dodano.

W wyniku ataku hakerskiego na strony organów rządowych, do którego doszło nocą z czwartku na piątek, ucierpiało ok. 70 witryn różnych struktur szczebla ogólnokrajowego i regionalnego — przekazał podczas briefingu Wiktor Żora, przedstawiciel państwowej służby łączności specjalnej i ochrony informacji.

Był to największy pod względem zasięgu atak cybernetyczny na ukraińskie państwowe strony internetowe od czterech lat — zaznaczył. Państwowe centrum obrony cybernetycznej zostało poinformowane o zdarzeniu o godz. 4 rano.

Czytaj: Ukraina gotowa do zakończenia wojny w Donbasie. Zełenski potwierdza

Żora zapewnił, że nie doszło do wycieku danych osobowych Ukraińców, a zawartość stron nie została uszkodzona — pisze portal NV.ua. Część serwisów jest wyłączona.

Jak podaje portal Espreso, państwowa służba łączności specjalnej nie wie jeszcze, kto stoi za atakiem. Trwa w tej sprawie śledztwo, w którym uczestniczą również zagraniczni partnerzy Ukrainy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy