Coraz więcej pań w mundurach. Warmińsko-Mazurski WOT rośnie w siłę

Tomasz Domański 26-06-2022, 08:39
Artykuł
4W-MBOT

W sobotni poranek blisko 50 ochotników przekroczyło bramę koszar 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, aby rozpocząć szkolenie wyrównawcze. Szkolenie to skierowane jest do rezerwistów. Jest ono odpowiednikiem szkolenia podstawowego dla ochotników, lecz w założeniu przeznaczone jest dla żołnierzy rezerwy, którzy zgłoszą chęć podjęcia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Szkolenie realizowane jest wyłącznie w trybie weekendowym, obejmując cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni), jest nowatorskim projektem WOT i nie występuje w innych rodzajach sił zbrojnych.

W województwie warmińsko- mazurskim tego tupu szkolenie realizowane jest przez 45 batalion lekkiej piechoty w Olsztynie. Szkolenie potrwa do 4 września i zakończy się tradycyjnie pętla taktyczną, czyli wewnętrznym sprawdzianem umiejętności nabytych przez ochotników w trakcie szkolenia.

Kandydaci, którzy zdecydowali się na Terytorialną Służbę Wojskową i rzemiosło wojskowe jest już im znane, docelowo zasilą bataliony zlokalizowane w Olsztynie, Braniewie, Giżycku, Morągu i nowo powstający batalion w Ełku, wszystkie wchodzące w strukturę 4 Brygady OT .

Cechą charakterystyczną systemu jest dostosowanie procesu szkolenia do specyficznych uwarunkowań służby w jednostkach terytorialnych, która łączy aktywność w życiu cywilnym ze służbą wojskową i nie ma konieczności rezygnować z dotychczasowych zajęć.  

W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3 tys. żołnierzy.  Co należy zrobić by zostać jednym z nich? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT.

Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, uzyskamy na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Źródło: Zespół prasowy 4W-MBOT/szer. Sabina Mazurek

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy