Coraz mniejsze szanse na reelekcję. Wyborcy odwracają się od Joe Bidena

Artykuł
CANVA.COM/PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Tak źle jeszcze nie było. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena popiera tylko 73 proc. Demokratów czyli wyborców jego partii. W dodatku tylko jeden na trzech Demokratów uważa, że kraj idzie w dobrym kierunku.

Poparcie dla prezydenta USA spadło w maju do najniższego poziomu od początku jego prezydentury – wynika z najnowszego sondażu NORC, jednego z największych ośrodków badań społecznych w Stanach Zjednoczonych. Ogólne poparcie dla niego wśród Demokratów wynosi 73 proc. W sondażach AP-NORC, przeprowadzonych w 2021 roku, nigdy nie spadło poniżej 82 proc.

Dużo gorsze wyniki notuje Joe Biden wśród Republikanów. Mniej niż jedna na 10 osób aprobuje prezydenta lub jego działania w obszarze gospodarczym. Wynik ten nie różni się od rezultatów sondażu z ubiegłego miesiąca.

Co gorsze, tylko dwóch na 10 ankietowanych uważa, że Ameryka zmierza we właściwym kierunku lub gospodarka jest w dobrej kondycji. Miesiąc wcześniej takiego zdania było trzech na 10 respondentów. Jedynie 33 procent Demokratów, w porównaniu z 49 proc. w kwietniu, oceniło, że kraj zmierza we właściwym kierunku.

„Wyniki odzwierciedlają powszechne poczucie irytacji w kraju, który stoi w obliczu kaskady wyzwań, począwszy od inflacji, przemocy z użyciem broni, poprzez nagły niedobór odżywek dla niemowląt, aż po trwającą nadal pandemię” – podkreśliła agencja Associated Press.

Sondaż przeprowadzono od 12 do 16 maja. Margines błędu wynosi około 4 punkty procentowe.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy