Choroba Nawalnego w więzieniu grozi śmiercią. "Nikt nie będzie cię leczyć"

Artykuł
Rzecznik Kremla oświadczył, że Kreml nie śledzi doniesień o zdrowiu opozycjonisty.
Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Aleksiej Nawalny opisał w piątek problemy z kręgosłupem, które odczuwa w kolonii karnej. Zdradził też, że były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski kiedyś ostrzegł go, że w więzieniu nie można chorować, bo poważna choroba zakończy się śmiercią.

- Chodorkowski, który odsiedział w więzieniu 10 lat powiedział mi: tam najważniejsze jest, by nie zachorować. Nikt nie będzie cię leczyć. Jeśli poważnie zachorujesz, to umrzesz - głosi komentarz opublikowany na Instagramie Nawalnego.

Po tym wstępie Nawalny napisał, że ma silne bóle kręgosłupa, o czym do tej pory nie mówił, bo "jest to nieprzyjemne, ale nie śmiertelne - da się wyleczyć". Jednak - dodał - teraz nie jest leczony, choć codziennie zgłasza władzom więziennym, że odczuwa silny ból. Te zaś "przyjmują skargi, ale niczego nie robią".

Jak relacjonuje Nawalny, teraz już z wielkim bólem i trudem wstaje z łóżka i rozpoczęły się u niego problemy z prawą nogą, w której traci czucie. Oparcie się na niej grozi upadkiem.

- To trochę denerwujące - przyznał Nawalny i powiedział, że "nie chciałby się rozstawać" z własną prawą nogą.

- Z drugiej strony, jeśli życie przynosi ci cytryny, to rób z nich lemoniadę - dodał w komentarzu. Opisał dalej, jak wyobraża sobie, że będzie chodził o lasce, "w której oczywiście ukryta jest ostra klinga", albo też na wzór piratów - z drewnianą nogą.

- Nie wiem tylko, skąd wziąć papugę, jaką piraci noszą na ramieniu. Może będzie przelatywać nad naszą "zoną", to jakąś złapię - napisał Nawalny.

O problemach ze zdrowiem, które zaczęły się u opozycjonisty w areszcie i kolonii karnej poinformowali najpierw jego współpracownicy. Adwokaci, którzy widzieli się z nim w czwartek, ostrzegli, że jego stan jest "nadzwyczaj niekorzystny".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Kreml nie śledzi doniesień o zdrowiu opozycjonisty i że sprawa ta leży w kompetencji służb więziennych.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy