Były minister zabił żonę, dostał 24 lata więzienia!

portal tvrepublika.pl,zk 14-05-2024, 10:20
Artykuł
canva.com

W poniedziałek został skazany za zabójstwo swojej żony na 24 lata wiezienia były minister gospodarki Kazachstanu. Sprawa wywołała duży rezonans w społeczeństwie i doprowadziła do zmian w ustawodawstwie.

44-letni polityk zabił swoją młodszą o 13 lat żonę 9 listopada 2023 roku w restauracji, należącej do jego krewnego. Zgodnie z zeznaniami świadków dokonał tego ze szczególnym okrucieństwem.

Członkowie rodziny zabitej twierdzili podczas trwającego ponad dwa miesiące procesu sądowego, że Biszymbajew często znęcał się nad żoną. Akt oskarżenia obejmował nie tylko zabójstwo, lecz również pastwienie się nad małżonką.

Jak stwierdził sąd, właściciel restauracji Bachytżan Bajżanow pomagał zabójcy zacierać ślady zbrodni. Próbował skasować zapis monitoringu w lokalu, a personelowi nakazywał milczenie. Mężczyzna również został skazany - usłyszał wyrok czterech lat pozbawienia wolności.

Proces Biszymbajewa wywołał wielkie zainteresowanie w kraju. Posiedzenia sądu odbywały się niemal codziennie od 11 marca ze względu na liczbę świadków i dowodów, były transmitowane przez telewizję oraz na kanale YouTube Sądu Najwyższego Kazachstanu.

Działacze społeczni zwracali uwagę, że obowiązujące przepisy nie dość chronią ofiary przemocy domowej. W kwietniu, jeszcze w trakcie trwania procesu, parlament Kazachstanu znowelizował kodeks karny, zaostrzając kary za takie przestępstwo.

Kuandyk Biszymbajew miał już wcześniej problemy z prawem. Stanowisko ministra sprawował od maja do grudnia 2016 roku, a wkrótce potem został aresztowany i skazany na 10 lat więzienia za korupcję. Półtora roku później został warunkowo zwolniony.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy