Burze w Polsce. Strażacy radzą, jak zachować się podczas wyładowań atmosferycznych
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niezmiennie ostrzega przed burzami, silnym wiatrem i gradem. IMGW informuje również o prawdopodobieństwie wystąpienia trąb powietrznych.Rzecznik prasowy komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski przyznał, że w trakcie ostatniej doby straż interweniowała kilkaset razy.
- Tylko ubiegłej doby Państwowa Straż Pożarna w związku ze zjawiskami pogodowymi interweniowała 160 razy - poinformował.
Dodał, że od północy do dzisiejszego poranka również był 160 interwencji. Zaznaczył, że najtrudniejsza sytuacja wystąpiła głównie na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie i częściowo w województwie śląskim.
Rzecznik prasowy komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski przypomniał, że po ostrzeżeniach dotyczących intensywnych, gwałtownych zjawisk związanych z pogodą najlepiej nie wychodzić na zewnątrz i pozostać w domu.
- Bardzo ważne jest również usunięcie przedmiotów z balkonów i parapetów, które porywane przez silny wiatr mogą spaść na kogoś i spowodować obrażenia ciała - powiedział.
Zachowanie na otwartej przestrzeni
Krzysztof Batorski przypomniał, że należy unikać otwartej przestrzeni. Zaznaczył, że wyładowania atmosferyczne szukają najwyższego punktu między chmurami a ziemią. Dodał, że na otwartej przestrzeni jesteśmy swoistym masztem i możemy zostać śmiertelnie porażeni przez piorun.
- Jeśli znaleźliśmy się poza domem trzeba unikać przebywania pod wysokimi drzewami, pod platformami reklamowymi czy liniami przesyłowymi - powiedział.
Rzecznik prasowy powiedział co zrobić w sytuacji, gdy burza zastania nas na wodzie.
- Bardzo ważne jest również odpowiednie zachowanie w sytuacji, gdy burza zastanie nas na wodzie - przyznał.
- Jeśli jesteśmy na łódce czy w kajaku jak najszybciej powinniśmy dobić do brzegu. Jeśli pływamy wpław również powinniśmy wyjść z wody jak najszybciej - dodał.
Będąc w większej grupie najlepiej jest się rozdzielić tak, aby zachować sporą odległość od kolejnych osób.