Brytyjski król Karol III i królowa Camilla odwiedzili plac budowy katedry Notre Dame w Paryżu

Portal TV Republika 21-09-2023, 20:45
Artykuł
Screenshot twitter.com
twitter.com

Brytyjski król Karol III i królowa Camilla odwiedzili w czwartek plac budowy katedry Notre Dame w Paryżu. Wraz z prezydentem Emmanuelem Macronem i pierwszą damą Brigitte rozmawiali ze strażakami, rzemieślnikami i głównym architektem.

Para królewska i para prezydencka spotykały się na placu przed Notre-Dame. Emmanuelowi Macronowi towarzyszyli arcybiskup Paryża Laurent Ulrich i mer miasta Anne Hidalgo.

Król i królowa przywitali się ze strażakami, którzy brali udział w ratowaniu katedry podczas pożaru w kwietniu 2019 r. Karol III podkreślił swoje przywiązanie do katedry Notre Dame.

Główny architekt Philippe Villeneuve rozmawiał z królem przed katedrą, której rekonstrukcję nadzoruje. Przedstawił kolosalne wyzwania stojące przed tym projektem, który łączy francuskie rzemiosło i starodawne know-how.

Jeszcze jako książę Walii Karol wyraził swoją solidarność z paryżanami, gdy rozpaczali podczas pożaru Notre Dame. „Moja żona i ja byliśmy załamani - mówił - gdy dowiedzieliśmy się o strasznym pożarze katedry Notre-Dame, i chcieliśmy od razu poinformować, jak bardzo myślimy o was i Francuzach w tych trudnych chwilach, a także o służbach ratunkowych, które tak odważnie stawiły czoła pożarowi”.

W środę wieczorem podczas przemówienia na uroczystym obiedzie w Pałacu w Wersalu król również mówił o pożarze Notre-Dame, który porównał do pożaru, który spustoszył zamek Windsor w 1992 r. Złożył także hołd zmarłemu koordynatorowi prac nad odbudową świątyni, generałowi Jean-Louisowi Georgelinowi.

Przed odwiedzeniem Notre Dame Karol III i Camilla odwiedzili targ kwiatowy. Królowa otrzymała bukiet kwiatów, zaś król rozmawiał z kwiaciarkami, podkreślając, że jest pasjonatem ogrodnictwa i botaniki.

Następnie Karol III i prezydent Macron udali się do Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, gdzie m.in. rozmawiali z minister ds. transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy