Bożonarodzeniowe tradycje. Czy wiesz co znaczą?

Artykuł
Boże Narodzenie jest czasem w którym szczególnie pamięta się o wartościach takich jak jedność, pokój, miłość.
Fot. pixabay/JillWellington

Do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowywał nas czas adwentu, roraty oraz bożonarodzeniowy klimat na półkach sklepowych. W tym dniu w naszych domach panuje wyjątkowa, ciepła atmosfera. Gromadzimy się przy rodzinnych stołach, łamiemy się opłatkiem, śpiewamy kolędy. Święta to choinka, sianko pod obrusem wigilijnym, potrawy, których musi być oczywiście dwanaście, ale czy na pewno wiemy, skąd pochodzą nasze tradycje?

Skąd się wzięła tradycja 12 potraw wigilijnych?

W wielu domach Wigilia nie mogłaby się odbyć bez dwunastu dań. Na początku był to wyraz wdzięczności za cały rok. Dania symbolizowały ilość miesięcy w roku. Należało spróbować każdej z nich, aby nadchodzący czas obfitował w zdrowie i powodzenie. W późniejszym okresie liczbę potraw porównywano do ostatniej wieczerzy. Aktualnie dwanaście potraw na wigilijnym stole symbolizuje dwunastu Apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi Chrystusowi.

Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem w Wigilię?

Innym ważnym zwyczajem jest kładzenie sianka pod obrusem. Dla osób wierzących sianko pod obrusem to skromność i ubóstwo, w jakim narodził się Jezus Chrystus. Dla innych sianko może symbolizować wręcz odwrotnie - obfitość i szczęście dla domowników na nadchodzący rok. Kiedyś po zakończonej kolacji wigilijnej siankiem karmiono również zwierzęta, aby chowały się w zdrowiu.

Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki na Boże Narodzenie?

Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do Polski z Niemiec, gdzie dominował protestantyzm i doktryna Marcina Lutra. Do Polski ta tradycja przywędrowała wraz z zaborem pruskim. W tamtych czasach największą popularność choinka zyskała wśród arystokracji, a dopiero późnej przyjęła się wśród pozostałej ludności. Ozdoby w kształcie gwiazd były odwołaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, która miała być błogosławieństwem dla rodziny i wyznaczać właściwą drogę. Łańcuchy ozdobne oznaczają rodziną więź, natomiast słodycze radość. Sama choinka oznaczała źródło życia.

Jednak największym znaczeniem świąt Bożego Narodzenia jest przypomnienie nam o wartościach, o których na co dzień zdajemy się zapominać. Pamiętajmy, że święta to czas miłości, pokoju, zgody, a także nadziei, która budzi się wraz wiarą w przekaz Ewangelii.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy