Blisko 200 Czarnych Panter dla Polski. Szef MON zdradza, co jeszcze

Anna Zyzek 22-07-2022, 14:23
Artykuł
Fot. Republic of Korea Armed Forces

W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z Koreą Południową umowę ws. nabycia czołgów K2, armatohaubic K9 oraz trzech eskadr samolotów FA-50 - oznajmił w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Polska armia otrzyma co najmniej 180 nowych czołgów K2 Black Panther oraz 48 samolotów FA-50.

Wicepremier podkreślił, że jeszcze w tym roku do Polski trafią pierwsze armatohaubice i czołgi, a w przyszłym - pierwsze egzemplarze samolotów.

"W związku z tym skokowo przyrosną zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej. Zależy nam na czasie, jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed Polską związanych z wojną na Ukrainie, zdajemy sobie sprawę z agresywnej polityki (Władimira) Putina, z odtwarzania imperium rosyjskiego przez Putina" - wskazywał wicepremier.

"Naszym celem jest odstraszenie agresora i wzmocnienie Wojska Polskiego w tak dużej skali, jak to jest tylko możliwe" - zaznaczył. 

Rozmowy przyniosły efekt!

Błaszczak podkreślił, że umowa to rezultat jego tegorocznej wizyty w Seulu oraz rozmów m.in. z koreańskim ministrem obrony narodowej.

"Wykorzystamy maksymalnie moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego, a więc zamówimy tak dużo, jak to będzie możliwe, armatohaubic w polskim przemyśle zbrojeniowym. Natomiast to, co związane jest z bardzo krótkim czasem pozyskania tego sprzętu powoduje, że część tej produkcji, szczególnie w pierwszej fazie, będzie wykonana w Korei Południowej" - oznajmił. 

Jak dodał, również czołgi w pierwszej fazie będą wyprodukowane w Korei Południowej, zaś kolejne egzemplarze będą tworzone w Polsce. Błaszczak podkreślił, że są prowadzone rozmowy między Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) a firmami koreańskimi w sprawie produkcji, a w dalszej kolejności - serwisowania tego sprzętu.

Źródło: PAP, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy