Blinken: Każde przekroczenie granicy Ukrainy potraktujemy jak poważną inwazję

Artykuł
Fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

- Naszym celem jest określenie, czy Rosja jest gotowa podjąć drogę dyplomatyczną i inne kroki konieczne do deeskalacji na Ukrainie oraz docelowo rozwiązać nasze różnice poprzez dialog - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po rozmowach z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Wielokrotnie wyjaśnialiśmy, że nie zamierzamy zaatakować Ukrainy – oświadczył Ławrow. Dodał, że „przedstawiciele władz Rosji nigdy nie grozili Ukrainie”.

Rozmowy z Blinkenem szef rosyjskiej dyplomacji ocenił jako „otwarte i pożyteczne”. Wskazał również, że dla Rosji kluczowa jest rozmowa z USA na temat jej propozycji, dotyczących tzw. gwarancji bezpieczeństwa i szeroko rozumianego bezpieczeństwa w Europie.

„Strona amerykańska starała się postawić na pierwszym miejscu Ukrainę, ale wydaje mi się, że pod koniec spotkania zrozumiała, że trzeba się skoncentrować na istocie propozycji Rosji” – powiedział Ławrow.

Po tym, jak USA przekażą Rosji pisemne odpowiedzi na jej żądania, dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, planowane jest kolejne spotkanie na szczeblu szefów dyplomacji - poinformował rosyjski minister.

Źródło: rp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy