Blinken: Drzwi NATO pozostaną otwarte mimo zabiegów Rosji

Artykuł
Blinken: Sojusz jest i będzie otwarty dla nowych członków
Fot. NATO

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że drzwi NATO pozostaną otwarte mimo podejmowanych przez Rosję zabiegów, by uniemożliwić Ukrainie akces do Sojuszu. Ocenił też, że próby rakietowe Korei Północnej są „bardzo niebezpieczne i destabilizujące”.

Blinken, odnosząc się do rozmów między USA, NATO i Rosją w sprawie między innymi ryzyka rosyjskiej inwazji na Ukrainę, powtórzył deklarację amerykańskiej administracji, że Sojusz jest i będzie otwarty dla nowych członków.

Oświadczył, że nadchodzi chwila oceny postępowania prezydenta Rosji Władimira Putina. - Czy wybierze on drogę dyplomacji i dialogu, aby rozwiązać niektóre z tych problemów, czy też będzie nadal wybierał konfrontację i agresję - dodał.

W kwestii deklaracji Putina o woli uniknięcia konfliktu szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że rosyjski przywódca „od kilku lat robił wszystko”, aby do takiej konfrontacji doprowadzić.

CZYTAJ: Sojusznicy NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie

Blinken komentował rozmowy USA-Rosja oraz posiedzenie Rady NATO-Rosja, które odbyły się w ostatnich dniach w Genewie i Brukseli.

Po zakończeniu spotkania Rady NATO i rosyjskiej delegacji w środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman poinformowała, że USA i sojusznicy z NATO wspólnie odrzucili główne rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa. Dodała, że wciąż nie ma jasności co do tego, czy Rosja poważnie traktuje dyplomatyczne negocjacje.

Sekretarz stanu USA ocenił też w czwartkowym wywiadzie, że próby rakietowe Korei Północnej są „:bardzo niebezpieczne i destabilizujące”. Poinformował, że Pjongjang nie odpowiedział na amerykańskiej inicjatywy dyplomatyczne, mimo iż USA dały jasno do zrozumienia, że nie mają wrogich zamiarów wobec reżimu i skłonne są podjąć rozmowy bez warunków wstępnych.

CZYTAJ: USA i NATO odrzucają rosyjskie propozycje

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy koncentrują się tym, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, a Korea Północna zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za swe zbrojenia - podkreślił Blinken.

W środę administracja prezydenta Joe Bidena nałożyła sankcje na Pjongjang w związku z jego ostatnimi próbami rakietowymi z ubiegłego tygodnia. Restrykcje dotyczą sześciu obywateli Korei Północnej oraz Rosjanina i firmy z Rosji w związku z ich udziałem w rozwijaniu programu rakietowego i broni masowego rażenia północnokoreańskiego reżimu.

CZYTAJ: Powstaje plan w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. „Trudne do przełknięcia”

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy