„Biznes Polska”. BGK dla ekonomii społecznej. „Pożyczki poprawiają płynność utraconą w pandemii”

Fot. materiały prasowe

BGK pełni rolę Menedżera Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej. Z projektu oferowane są PES-om preferencyjne pożyczki z możliwością uzyskania dotacji na spłatę części odsetek.

– Wspieramy rozwój podmiotów ekonomii społecznej, czyli spółdzielniom socjalnym, spółdzielniom inwalidów, spółdzielniom niewidomych, podmiotom reintegracji zawodowej – wyjaśnia Grzegorz Czerniawski, ekspert BGK

Jarosław Pilecki, prezes wielobranżowej spółdzielni socjalnej Arte przyznał, że jego spółdzielnia skorzystała na pomocy z BGK. – To spowodowało, że mogliśmy się rozwinąć, bo w każdym innym przypadku nie moglibyśmy się tak rozbudowywać – zauważył.

– Nasza współpraca z BGK jest już wieloletnia i wielowymiarowa. Realizujemy wiele projektów. Pożyczki płynnościowe dla podmiotów ekonomii społecznej cieszą się dużym powodzeniem, bo poprawiają płynność finansową utraconą w czasie pandemii – poinformowała Anna Juszczak-Wątor, z Fundacji Rozwoju Wałbrzycha. – Przedsiębiorcy mogą się starać nawet o pożyczkę w wysokości 100 tys. zł z oprocentowaniem zaledwie 0,055 proc. – podkreśliła.

– Gdyby nie pożyczka z BGK, nie powstałby m.in. hostel dla potrzebujących pomocy mieszkańców Bielawy – przyznaje Jarosław Pilecki.

MRiPS przeznaczyło na projekt 143 mln zł. Dodatkowe 16 mln zł pochodzi ze środków własnych instytucji finansujących, udzielających pożyczek.

W związku z pandemią podjęto decyzję, aby pożyczki były jeszcze bardziej preferencyjne, m.ii. wydłużono okres spłaty.

1_670_02

2_670

3_670

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy