Biały konwój wraca do Rosji

Artykuł
twitter/@ChristopherJM

Pięć rosyjskich ciężarówek z konwoju, który przewoził pomoc humanitarną dla mieszkańców wschodniej Ukrainy, przekroczyło w sobotę rano granicę ukraińsko-rosyjską. Pojazdy, które w piątek wjechały na terytorium Ukrainy, są już w Rosji – podał Reuters.

Według reportera tej agencji pięć pomalowanych na biało ciężarówek przekroczyło przejście Izwaryne, które kontrolowane jest przez prorosyjskich rebeliantów. Podążają za nimi kolejne ciężarówki.

W piątek na terytorium Ukrainy wjechał rosyjski konwój z ładunkiem deklarowanym jako pomoc humanitarna. Kijów mówi o rosyjskiej prowokacji i agresji, a UE o naruszeniu granicy Ukrainy. Wjazd konwoju potępiły także USA, ONZ i NATO.

Prawie 290 rosyjskich ciężarówek, które wiozły 1856 ton pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy, pozostawało od 14 sierpnia w Kamieńsku Szachtyńskim, około 30 km od przejścia granicznego Donieck-Izwaryne, czekając na uregulowanie formalności związanych z wjazdem konwoju na terytorium Ukrainy. Ukraińcy obawiali się, że w ciężarówkach mógłby się znajdować sprzęt wojskowy dla prorosyjskich separatystów. Moskwa zdecydowanie temu zaprzeczała.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy