Białorusini atakują kamieniami polskie patrole. Kamienie są dostarczane na granicę

Artykuł
Białoruskie służby nie odpuszczają
fot. Twitter/Straż Graniczna

Polskie patrole na granicy znów zostały zaatakowane kamieniami przez białoruskie służby i migrantów. Kamienie są specjalnie dostarczane na miejsca planowanej prowokacji – poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

W piątek ok. 1 w nocy w okolicach Czeremchy (woj. podlaskie) doszło do próby siłowego przekroczenia granicy. Kiedy cudzoziemcy przechodzili przez zniszczone zabezpieczenia, służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole. Wczoraj również na terenie placówki SG w Czeremsze Białorusini atakowali polskie patrole.

-Nie było jednak tam cudzoziemców, tylko były służby białoruskie. Sześciu żołnierzy rzucało kamieniami w polskie posterunki – oznajmiła Michalska.

- To nie są kamienie znalezione w lesie. To są kostki granitu, kawałki kostki brukowej. Nie rzucają w naszych żołnierzy i funkcjonariuszy kamykami z lasu. Kamienie są dostarczane na granicę. Z pewnością robią to służby białoruskie – oceniła rzecznik.

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 22 osób. Na terenie placówki SG w Szudziałowie zatrzymano obywateli Egiptu, który przecięli concentrinę i przeszli na stronę polską. Natomiast w okolicach Białowieży na terytorium Polski wtargnęło 14 cudzoziemców. Byli to obywatele Syrii, Iraku i Afganistanu.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy