Bezrobocie rekordowo niskie, a niepokój pracowników wzrasta [wideo]

Sylwia Gawkowska 28-03-2023, 13:33
Artykuł
canva.com

Ostatnie wydarzenia na świecie związane z wojną na Ukrainie czy pandemią Covid-19 zmniejszyły poczucie bezpieczeństwa pracowników. Wiele osób obawia się utraty pracy, znalezienia nowej oraz tego, że nie odnajdzie się na nowym rynku pracy. Jednak badania pokazują, że sytuacja bezrobocia w naszym kraju jest jedną z najlepszych w całej Unii Europejskiej.

Agnieszka Szymańska, doradca zawodowy w Centrum Informacji Planowania Kariery Zawodowej podkreśla, że już od czasów dzieciństwa utwierdzano nas w przekonaniu jak ważną część życia stanowi praca.

„Praca jest dla nas bardzo ważna, z pracą się utożsamiamy, w pracy możemy realizować swoje cele, swoje potrzeby, ta praca nadaje nam sens. Kiedy tracimy pracę, wszystko może lec w gruzach. Mówi się o tym, że jedną z najbardziej stresogennych rzeczy w życiu człowieka jest właśnie utrata pracy. To jest bardzo trudne doświadczenie”. – dodaje.

Szymon Witkowski Radca Prawny, Ekspert Departamentu Prawa i Legislacji, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaznacza, że kryzys inflacyjny, tocząca się wojna na Ukrainie, a także skutki minionej pandemii nie mają pozytywnego wpływu na pracowników. Wiele osób obawia się o utratę pracy. Zwraca jednak uwagę, że dane pochodzące z polskiego rynku pracy pokazują, że nasz kraj posiada drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego czy samego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że te dane pochodzące z rynku pracy są jak najbardziej pozytywne.

Dr Marcin Zarzecki Prezes Polskiej Fundacji Narodowej wskazuje, że przez ostatnie 7 lat rynek pracy był bardzo stabilny. Był to tzw. rynek pracownika, a nie pracodawcy. Natomiast ostatnie wydarzenia związane z pandemią oraz wojną doprowadziły do tego, że poczucie bezpieczeństwa i dobrostanu zmalało. Pracownicy mają obawy związane z utrzymaniem pracy, z kolei wysoka inflacja sprawiła, że stałe koszty pracy ponoszone przez pracodawcę bardzo niewspółmiernie wzrastają, co rodzi ryzyko ograniczania nowego zatrudnienia.

„Dane pochodzące z różnych organizacji, między innymi badanie „Barometr Zawodów 2023” wskazują na to, że w tej chwili nie mamy zawodów, które byłyby zagrożone bezpośrednio bezrobociem. Oczywiście są to dane pochodzące z całości obszaru Polski. Jeżeli przyjrzymy się poszczególnym obszarom, wiadomo, że rynek pracy w poszczególnych miastach, szczególnie w tych mniejszych miastach powiatowych, różni się zdecydowanie od tego, co możemy obserwować w Warszawie”. – mówił Witkowski.

Jak podkreśla Zarzecki, obecnie najbezpieczniejszym sektorem pod względem utraty pracy jest sektor usług, który jest najbardziej rozwijającym się sektorem i jeszcze przed zawirowaniami rynku cierpiał na niedobór pracowników. Większe ryzyko dotyczy managementu średniego szczebla, a także sektora bankowego, ze względu na duży postęp w cyfryzacji.

Szymańska zachęca osoby bezrobotne i poszukujące pracy do korzystania z pomocy w Centrum Informacji Planowania Kariery Zawodowej. Podczas warsztatów, indywidualnych porad, spotkań z doradcami czy webinarów dowiedzieć się możemy, jak przygotować się i odnaleźć na obecnym rynku pracy. Specjaliści pomogą przygotować dokumenty aplikacyjne, a także pokierują i doradzą w związku z chęcią prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem Szymona Witkowskiego znacznie trudniej jest znaleźć pracę w zawodzie humanistycznym niż w branży medycznej, budowlanej, IT czy po prostu osobom z wyższym wykształceniem technicznym.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy