Bezprawie Tuska i Bodnara zostanie nagrodzone przez Brukselę?

portal tvrepublika.pl/kz 20-02-2024, 11:50
Artykuł
niezalezna.pl/Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

"Plan, który przedstawi w Brukseli minister sprawiedliwości Adam Bodnar, to pozytywny krok, który może zakończyć procedurę art. 7 wobec Polski" - tak zapowiedzi dalszych bezprawnych działań koalicji rządzącej z Tuskiem na czele, skomentowała wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova. Można to odebrać tylko w jeden sposób - jako pochwałę, a zarazem zachętę do dalszego bezprawia.

W Brukseli odbywa się dziś posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych. Bodnar ma na nim przedstawić plan działania dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości.

Jak poinformowała Jourova, Bodnar przedstawi "plan działania, którego celem jest cofnięcie reformy wymiaru sprawiedliwości wprowadzonej przez rząd PiS". "Po sześciu latach rozmów w ramach art.7 to pierwszy pozytywny krok, który może zakończyć się zamknięciem procedury art. 7" - powiedziała Jourova dziennikarzom.

Dodała, że jednocześnie nie przesądza o decyzji Komisji Europejskiej. Zaznaczyła, że ważne jest też to, co kraje członkowskie powiedzą na temat planu. Przekazała, że zmiany w Polsce powinny dotyczyć m.in. Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa. Jej marzeniem jest - jak podkreśliła - aby procedura art. 7 wobec Polski zakończyła się jeszcze w trakcie tej kadencji KE.

"Pochwała" z Brukseli...

Z dziennikarzami dziś rano spotkał się też komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Jak powiedział, zobowiązania ze strony Polski są "konkretne", a Komisja Europejska bardzo szybko przedstawi ocenę, czy można zakończyć procedurę art. 7.

"Dokonamy oceny różnych propozycji. Co jest bardzo jasne, mamy konkretne zobowiązania ze strony Polski (dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości). Pewne dokumenty są już na stole. Bardzo szybko przedstawimy ocenę, czy można zakończyć procedurę art. 7 wobec Polski. To, co jest bardzo ważne, to zobaczenie, jaka będzie reakcja wszystkich państw członkowskich na temat realnych zmian w Polsce"

– powiedział dziennikarzom Reynders

Źródło: Niezalezna.pl / az /X

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy