Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Bezpieczni teraz - bezpieczni w przyszłości! [wideo]

Sylwia 31-05-2023, 18:32
Artykuł
Ministerstwo Zdrowia

Od 1 czerwca Polska dołączy do krajów, które wprowadziły bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Będzie ono dostępne dla wszystkich dzieci w wieku 12 i 13 lat. Od 27 maja br. rodzice i opiekunowie mogą zarejestrować swoje dziecko na szczepienie. Zapisy przyjmowane są w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, elektronicznie poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub pod numerem bezpłatnej infolinii 989, dostępnej siedem dni w tygodniu, w godzinach 7:00 – 20:00.

Wirus HPV jest to ludzki wirus brodawczaka, przenoszony głównie drogą płciową. Narażeni na zakażenie są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. HPV bardzo często może przerodzić się w komórki nowotworowe, m.in. raka szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących nowotworów na świecie, a także w inne choroby. 

Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie, zapobiegać nowotworom, wprowadzamy bardzo konkretne rozwiązania - darmową i dobrowolną szczepionkę przeciw HPV” - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji pn. „Zdrowie rodzin” w Ministerstwie Zdrowia. 

Szczepionka przeciwko HPV jest najskuteczniejszą formą ochrony przeciwko wirusowi. Chroni nie tylko przez zakażaniem, ale także zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych w organizmie. Do wyboru jest jedna z dwóch dostępnych szczepionek: 2-walentna Cervarix lub 9-walentna Gardasil9. W przypadku szczepień 12 i 13 latków podawane są dwie dawki preparatu w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Z bezpłatnego szczepienia może skorzystać blisko 830 tysięcy młodzieży. 

Polska wpisuje się w założenia WHO i stworzyła plan likwidacji raka szyjki macicy jako problem zdrowia publicznego. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90%” - wyjaśniał dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego.

Szczepionki przeciwko HPV dostępne są już we wszystkich wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Pod odbiór zgłosiło się już ponad 1,4 tys. punktów szczepień.  

Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH wskazała, że szczepienia przeciwko HPV są dostępne na rynku już od 15 lat i są całkowicie bezpieczne.

W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek” – poinformowała.

Nie czekaj! Zadbaj o bezpieczną przyszłość swojego dziecka już dziś i zapisz je na szczepienie!

Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV na www.gov.pl/hpv

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy