Berlin chce wesprzeć polską obronę powietrzną. Warszawa mówi „tak”

Artykuł
NEXTA @nexta_tv / Telewizja Republika

Niemcy proponują przekazanie Polsce systemów obrony powietrznej „Patriot”. „Zaproponowaliśmy Polsce wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej także naszymi myśliwcami Eurofighter", powiedziała szefowa resortu obrony Christine Lambrecht na łamach "Rheinische Post". Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak odparł na Twitterze, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckich partnerów.

"Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej", powiedziała Lambrecht, którą cytuje agencja dpa.

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę. Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Źródło: PAP/MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy