Będzie ulga dla milionów Polaków. Kto skorzysta z wakacji kredytowych?

Artykuł
Twitter/@prezydentpl

To pomoże budżetom domowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o „wakacjach” kredytowych. Ustawa m.in. pozwala osobom spłacającym pożyczki hipoteczne na odroczenie spłat rat w złotówkach na 4 miesiące w roku bieżącym i kolejne 4 miesiące w 2023 roku.

- Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny w polskiej walucie, nie oznacza zwolnienia ze spłaty, tylko odroczenie płatności - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda zaraz po podpisaniu nowych przepisów. W Kancelarii Prezydenta RP odbyła się uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

- Ustawa nie oznacza zupełnego zwolnienia ze spłaty kredytu, żeby nikt tego proszę państwa nie mylił. To oznacza, że trzeba będzie oczywiście te raty kredytowe (...) spłacić później. W istocie jest to płatność odroczona - powiedział prezydent podczas uroczystości podpisania ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

- Rozwiązanie, które zostało zaproponowane, oznacza w praktyce czasową możliwość niespłacania, czyli jak gdyby odroczenie w czasie spłacania przede wszystkim rat kapitałowych, ale także i odsetek, a więc całości. Jedyny element wyłączony z tego, to jest ubezpieczenie kredytu, które mimo wszystko musi być płacone, koszty ubezpieczenia kredytów muszą być pokrywane przez kredytobiorców – dodał prezydent Duda, podkreślając, że nowe przepisy są w obecnej chwili ważne dla wielu rodzin, dla wielu osób będących w trudnej sytuacji.

- To zawieszenie spłacania kredytów daje możliwość dokonania, podjęcia pewnych decyzji finansowych, majątkowych, jeżeli chodzi o gospodarkę finansową w rodzinie, czy jeżeli chodzi o codzienne funkcjonowanie, przeprowadzenie pewnych przedsięwzięć. To ważny element, wiele osób bardzo na to czeka - stwierdził prezydent RP.

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@prezydentpl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy