Będzie pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Znamy lokalizację!

Artykuł
Telewizja Republika

W Lublinie stanie pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Gdzie? Na skwerze przy Al. Racławickich - tak zdecydowali radni podczas czwartkowej sesji tamtejszej Rady Miasta. O zmianę planowanej lokalizacji i zmianę wizerunku pomnika wystąpił Społeczny Komitet Budowy Pomnika.

Radni przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru wzniesienia na terenie pl. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie pomnika pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich już w maju 2018 r. Z wnioskiem o zmianę lokalizacji i wizerunku pomnika wystąpił do prezydenta Lublina marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski jako członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. Jako nową lokalizację zaproponowano skwer abp. Józefa Życińskiego przy Al. Racławickich obok Centrum Spotkania Kultur. Zgodnie z nowymi założeniami, monument będzie przedstawiać tylko prezydenta, bez małżonki – Marii Kaczyńskiej.

zobacz także: Lech Kaczyński ma nowy pomnik. Obelisk odsłonięto w dniu urodzin obu braci [wideo]

Nad zmianą uchwały radni głosowali podczas sesji w czwartek, na której udzielono prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi wotum zaufania i absolutorium. Punkt dotyczący zmiany lokalizacji pomnika był jednym z ostatnich. Radni zajęli się nim po godz. 22. Za zmianą uchwały głosowało 17 radnych (12 z Prawa i Sprawiedliwości i 5 z klubu prezydenta Lublina). Przeciw opowiedziało się 10 radnych, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wraz z nim zginęła jego małżonka Maria oraz pozostałe 94 osoby, m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy