Będzie gorąco. Kraje UE wysyłają na Ukrainę Leopardy, USA Abramsy

Artykuł
DVIDS

USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams o łącznej wartości 400 mln dolarów, podała na Twitterze dziennikarka Bloomberga Jennifer Jacobs. Oficjalną decyzję w tej sprawie ma ogłosić prezydent Joe Biden. Wcześniej agencja Bloomberg oraz inne media donosiły, że czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy i nie będą pochodzić z magazynów USA, a ich dostawy mogą potrwać miesiące.

Pisaliśmy wcześniej: „DW”: Niemcy przyłączają się do koalicji. Budzisz w Republice: to przełom [wideo]

Jak notuje portal, USA przekażą czołgi, mimo że dotychczas urzędnicy administracji wielokrotnie podkreślali trudności z utrzymaniem Abramsów i pochłaniania przez nich dużych ilości paliwa.

Zobacz też: Berlin pod presją. Niemcy wysyłają Leopardy na Ukrainę. Oficjalnie! [wideo]

Jest to efekt rozmów z Niemcami, które wcześniej w środę zapowiedziały wysłanie czołgów Leopard 2 oraz wydały zgodę na ich przekazanie przez inne państwa, w tym Polskę.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podała na Twitterze, że w rozmowie uczestniczyli prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Giorgia Meloni i premier Zjednoczonego Królestwa Rishi Sunak. Rozmowa miała być "częścią bliskiej koordynacji w sprawie wsparcia dla Ukrainy".

Przedstawiciele Białego Domu podali wcześniej, że od wtorku w Waszyngtonie trwają również rozmowy doradców ds. bezpieczeństwa narodowego przywódców "transatlantyckiego quadu" tj. USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec i będą kontynuowane także w środę. Ich tematem również jest pomoc dla Ukrainy.

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy