Bartoszewski w Republice: Niemcy się kompletnie ośmieszają [wideo]

Tomasz Domański 07-08-2022, 12:17
Telewizja Republika

Dlaczego Berlin tak ociężale podchodzi do udzielenia pomocy Kijowowi walczącemu z moskiewskim najeźdźcą? Odpowiedzi na to pytanie od tygodni próbują szukać nie tylko zwykli obywatele, ale także parlamentarzyści. Ciągła presja wywierana jest także na Warszawę. Polska nie dostaje z kolei pieniędzy na KPO. Wspólnym mianownikiem tych działań wydaje się, być polityka Niemców roszczących sobie prawo do pierwszeństwa w kluczowych dla Europy sprawach. Temat ten zdominował pierwszą część programu "Polityczna Kawa". Gośćmi Tomasza Sakiewicza był Władysław Teofil Bartoszewski i były szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

"Niemcy się kompletnie ośmieszają", stwierdził poseł PSL-KP. - Ja nie wiem jakim cudem Niemcy miałyby odgrywać rolę w nowej polityce bezpieczeństwa europejskiego, bo w tej chwili większość państw UE by się na to nie zgodziła -, dodał.

"Im chodzi o to, żeby wróciło to, co było. Żeby utrzymywać swoje stosunki z Federacją Rosyjską i na tanich paliwach. To jest droga donikąd. Ta polityka już zbankrutowała", podkreślił.

- Duża część establishmentu niemieckiego tego nie widzi. Widzi szef CDU. Widzi też elektorat partii Zielonych. Jeśli chodzi o socjaldemokratów, to oni żyją z nadzieją, że to wróci do starych czasów. A to powrócić nie może. My się nie możemy na to zgodzić, podsumował W. Teofil Bartoszewski.

"Rząd jest w trudnej sytuacji", powiedział w rozmowie z Telewizją Republika, były szef MSZ Witold Waszczykowski. "Bo liczy na pieniądze z KPO, wychodzi z kompromisowymi propozycjami wobec KE", stwierdził.

Jeśli chodzi o politykę energetyczną, dyplomata ocenił, że rząd ma świadomość, że ogólna koncepcja solidarności nie jest zła, ale pod pewnymi warunkami.

Warunkiem jest poszanowanie "interesów wszystkich państw, a nie tylko hegemona niemieckiego. My zachowujemy się przyzwoicie. Jesteśmy jednak oszukiwani i kiedyś musimy powiedzieć stop", powiedział Witold Waszczykowski.

Co na to jego interlokutor?


Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy