Bardzo owocna wizyta Prezydenta Polski w Chinach

Artykuł
@Marek Borkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że jego wizyta w Chinach była bardzo owocna. Za szczególnie istotne efekty uznał regionalizację sprzedaży drobiu i zniesienie krótkoterminowych wiz dla Polaków.

Podsumowując dobiegającą końca oficjalną wizytę w Chinach prezydent wskazał, że jego poniedziałkowe spotkanie z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem trwało, w różnych formatach, cztery godziny.

"Omówiliśmy wszystkie kwestie związane z naszą współpracą, poczynając od kwestii gospodarczych, poprzez kwestie polityczne i wreszcie poprzez (te) najistotniejsze dziś - związane z bezpieczeństwem. W szczegółach omówiłem sytuację bezpieczeństwa. Przekazałem panu przewodniczącemu ChRL - przede wszystkim w formacie spotkania w cztery oczy - jakie jest nasze stanowisko i nasze doświadczenia związane, przede wszystkim, z rosyjską agresją na Ukrainę i hybrydowym atakiem Białorusi na polską granicę. Mówiłem o tragedii, jaką przeżyliśmy w związku z zamordowaniem na granicy polskiego żołnierza" - relacjonował prezydent.

Dodał, że te kwestie były poruszane w kontekście dwustronnych relacji i realizacji chińskiej idei Pasa i Szlaku. "Z założenia Polska miała być partnerem Chin, takim oknem dla Chin na nasz region i całą UE. To właśnie do nas, wprost z Chengdu biegną linie kolejowe. Jeden z tych szlaków kolejowych biegnie przez Ukrainę, jest zakłócony przez trwającą wojnę, a drugi przez Białoruś. Ten atak hybrydowy na naszą granicę mocno wpływa na możliwości wymiany handlowej i zaburza ideę Pasa i Szlaku" - zauważył szef państwa.

Jak przekazał, jego rozmowy z przywódcą ChRL dotyczyły też współpracy gospodarczej, w tym wzrostu wielkości chińskich inwestycji w Polsce. "Myślimy o inwestycjach związanych z nowoczesnymi technologiami. Podpisano porozumienia dotyczące współpracy w obszarze technologii i inwestycji, także w zakresie otwarcia chińskiego rynku na polskie produkty rolne" - powiedział prezydent. Wyjaśnił, że najważniejsza kwestia dotyczy regionalizacji w odniesieniu do sprzedaży drobiu i mięsa drobiowego.

Prezydent zwrócił uwagę, że podczas wizyty ogłoszone zostało zniesienie krótkoterminowych wiz dla Polaków. Ruch bezwizowy dla obywateli Polski, umożliwiający wjazd i pobyt na terytorium ChRL do 15 dni, będzie obowiązywał od 1 lipca br. "Bardzo się z tego cieszę. Dla mnie ruch bezwizowy to oznaka pewnej wolności i zaufania, dobrych relacji między państwami. Sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich, sprzyja turystyce" - ocenił prezydent. 

Podczas wizyty w Chinach Duda wziął udział również w dwóch wydarzeniach gospodarczych: letniej odsłonie Światowego Forum Ekonomicznego w Dalian oraz w polsko-chińskim forum gospodarczym w Szanghaju.

Jak mówił, głównym celem jest zmniejszenie deficytu w handlu z Chinami. Dzisiaj - przypomniał - Chiny eksportują do Polski szesnastokrotnie więcej niż Polska eksportuje do Chin. "Mam nadzieję, że zdołamy choć trochę zniwelować tę dysproporcję" - dodał.

Źródło: portal Telewizja Republika / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy