Baerbock: Niemcy dają Polsce zielone światło ws. Leopardów dla Ukrainy

Artykuł
Reuters

Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę, powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI. „Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie”, poinformowała agencja Reutera.

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina.

Zobacz też: Polska przejmuje inicjatywę. Mocne słowa premiera Mateusza Morawieckiego

Również w piątek w rozmowie polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada. „Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę – z Niemcami czy bez”, podkreślił premier.

Pisaliśmy wcześniej: Scholz i Macron wydusili z siebie to, na co wszyscy czekają. Nie kłamali?

„Wysłanie Leopardów na Ukrainę to kwestia polskiej i europejskiej racji stanu. Nie pozwolimy, żeby Rosja zdobyła Kijów, a potem podpaliła całą Europę. Decyzja o wsparciu wojska ukraińskiego ma uzasadnianie i polityczne, i moralne. Mam nadzieję, że Niemcy zrozumieją to prędzej niż później”, wyjaśnił stanowisko polskiego rządu premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy