Awaria systemu szczepień. Dworczyk: Mamy nadzieję, że do końca dnia uda się wszystko naprawić

Artykuł
Konferencja prasowa Michała Dworczyka
Fot. Flickr/KPRM

Dworczyk, który pełni również funkcję pełnomocnika rządu ds. szczepień, podczas konferencji prasowej odniósł się do zdarzeń, które miały miejsce w ciągu kilkunastu godzin. Chodzi o możliwość rejestracji na szczepienia dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się.

- Mimo tego, że terminy wciąż się zwiększają, to zainteresowanie rejestracją w wyraźny sposób opadło w tej grupie, która w tej chwili się rejestruje - mówił.

- Dzięki zaangażowaniu szeregu polityków na forum europejskim, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, wczoraj została podjęta decyzja, że dostaniemy blisko milion szczepionek Pfizera, które mieliśmy otrzymać jesienią, dostaniemy teraz, więc tych szczepionek pojawia się coraz więcej - dodał Dworczyk.

Michał Dworczyk poruszył temat szczepień w kwietniu i maju.

- Wolnych terminów do szczepień w kwietniu i w maju, do końca tych dwóch miesięcy, mamy 1,8 mln, a jeszcze teraz, na kwiecień dokładamy kolejne pół miliona slotów, czyli będziemy mieli do wypełnienia 2,3 mln wolnych miejsc - poinformował Dworczyk.

E-skierowania dla osób w wieku 40-59 lat

Wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania. Otworzono też możliwość rejestracji na konkretny termin szczepienia. Jak podał to grupa licząca ponad 600 tys. osób.

Awaria systemu

Dworczyk dodał, że w wyniku błędu systemu 40-latkowie byli zapisywani na kwiecień, a nie na maj, a jako drugi błąd wskazał komunikację.

- Drugie potknięcie związane jest z komunikacją, która zdecydowanie wczoraj powinna być bardziej efektywna, bo bez niej właśnie mieliśmy do czynienia z pewnym chaosem czy zdezorientowaniem części osób w wieku 40 i 50 lat i za te dwa potknięcia przepraszamy" - powiedział szef KPRM - powiedział Michał Dworczyk.

- O tym jak jest dużo wolnych miejsc w niektórych miastach świadczy fakt, że są osoby, które dzisiaj rano rejestrując się otrzymały termin jeszcze na dziś, bądź na jutro" - przyznał Dworczyk. "Około 60 tys. czterdziestolatków otrzymało terminy na kwiecień - podał.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podał liczbę wolnych terminów na kwiecień i maj.

E-skierowania dla osób w wieku od 40 do 59 lat zostały uruchomione w nocy.

Michał Dworczyk poinformował o tym, że awaria dotyczyła też profilu zaufanego i internetowego konta pacjenta.

Michał Dworczyk poinformował, że do południa wykonano w Polsce ponad 50 000 szczepień.

Źródło: Portal TV Republika / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy