Awantura w Sejmie. Atak na prezesa NBP. Jachira znowu w centrum uwagi [wideo]

Tomasz Domański 22-06-2022, 11:20
Artykuł
Sejm RP @KancelariaSejmu / Twitter

Godzina 10:10, izba niższa polskiego parlamentu. Rozpoczyna się zaprzysiężenie profesora Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa banku centralnego. Wydarzenie najpierw zakłócają posłowie PL2050 i Lewicy, chwilę później do akcji wkracza Klaudia Jachira. Posłanka Koalicji Obywatelskiej poraża skandalicznym zachowaniem.

Posłowie opozycji happening przeprowadzili w sobie znanym stylu. Przy mównicy pojawiły się złowrogie bilboardy, parlamentarzyści próbowali zagłuszyć powagę miejsca w którym się znaleźli agresywnymi okrzykami. Z trybun posypały się konfetti. Interweniowała Straż Marszałkowska. Posłanka KO Klaudia Jachira została ukarana za naruszenie powagi Sejmu.

Przypomnijmy, szef NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Do wyboru potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Prezesem NBP można być przez dwie kadencje.

Profesor Adam Glapiński złożył przysięgę przed Sejmem Rzeczpospolitej Polskiej, po tym jak jego kandydatura, zgłoszona przez Prezydenta Andrzeja Dudę, została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Finansów Publicznych, a następnie przegłosowana przez Sejm RP.

„Pani Marszałek, Wysoka Izbo! Obejmując obowiązki Prezesa Narodowego Banku Polskiego przysięgam uroczyście, że postanowień Konstytucji i innych ustaw będę ściśle przestrzegać oraz, że we wszystkich swoich działaniach dążyć będę do rozwoju gospodarczego Ojczyzny i pomyślności obywateli. Tak mi dopomóż Bóg" – brzmiały słowa przysięgi Prezesa NBP.

10 czerwca 2016 r. Adam Glapiński został powołany przez Sejm RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP.Źródło: PAP/Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy