Artykuły spożywcze z zerową stawką VAT. Rząd szykuje rozporządzenie [wideo]

Telewizja Republika

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku, poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił uwagę, że cały świat zmaga się dziś z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy", mówił.

"Do końca tego tygodnia ukaże się rozporządzenie Ministra Finansów, w tym przypadku stawka zero procentowa zostanie wprowadzona właśnie w drodze rozporządzenia MF, które wydłuży stosowanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych", powiedziała szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska.

Dodała, że w przypadku pozostałych rozwiązań tarczy antyinflacyjnej będą stosowane m.in. tarcze energetyczne, tarcza gazowa. Rzeczkowska wskazała też na "dodatki ciepłownicze, ochronę osób, które ogrzewają swoje mieszkania, ciepło z rekompensatą, limity cen energii, zamrożenia cen energii, gazu".

Szefowa resortu finansów zwróciła uwagę, że budżet realizowany w tym i przyszłym roku to "budżet bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polaków". "Przez to bezpieczeństwo rozumiem (...) bezpieczeństwo społeczne, socjalne, programy społeczne, które PiS realizuje, i które będziemy kontynuować" - zapewniła. Dodała, że chodzi też o "bezpieczeństwo fizyczne, obronność Polski".

Wskazała na 3-proc. wzrost wydatków budżetowych w tym zakresie, m.in. na zakup sprzętu obronnego, "na podniesienie bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa Unii Europejskiej".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy