Arłukowicz zwiększył zakres kontroli we włocławskim szpitalu. Obejmie trzy ostatnie lata

Artykuł
Bartosz Arłukowicz
Telewizja Republika

Zbadanie ostatnich trzech lat działalności leczniczej Szpitala Specjalistycznego we Włocławku (Kujawsko-Pomorskie) polecił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dyrekcja lecznicy już zabezpieczyła dokumentację dotyczącą śmierci niemowląt w tym okresie.

Po wnioskach konsultanta krajowego zwiększam zakres kontroli we włocławskim szpitalu. Kontrola obejmie okres ostatnich trzech lat - poinformował  Bartosz Arłukowicz na twitterze.

Dyrektor szpitala we Włocławku Krzysztof Malatyński już w ubiegłym tygodniu zgromadził dokumentację dotyczącą wszystkich przypadków śmierci noworodków w swojej placówce, do jakich doszło w ciągu ostatnich trzech lat. Dokumenty są do dyspozycji prokuratury prowadzącej śledztwo w sprawie bliźniąt, które zmarły przed planowanym porodem.

- Trzeba jednak podkreślić, że w naszym szpitalu notujemy średnio trzy do czterech takich przypadków rocznie. Średnia w kraju wynosi siedem, więc pod tym względem nasz szpital jest na dobrym poziomie - zaznaczył Malatyński.

Jak poinformowano w środę, do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dotarło już polecenie ministra Arłukowicza o przeprowadzenie kontroli ubiegłorocznej działalności oddziałów położniczych i ginekologiczno-położniczych podmiotów leczniczych z całego regionu. Kontrolę mają prowadzić konsultanci wojewódzcy w dziedzinie neonatologii oraz położnictwa i ginekologii.

- Celem kontroli ma być ocena postępowania przedporodowego oraz w trakcie porodu dzieci urodzonych z wynikiem 4 i poniżej w skali Apgar oraz przypadków zgonów śródporodowych; kontrola wskazań do rozwiązania porodu metodą cięcia cesarskiego oraz rozwiązania ciąży przy pomocy vacuum, kleszczy i pomocy ręcznej. W naszym województwie kontroli, która rozpocznie się w lutym, zostanie poddanych 48 podmiotów leczniczych: 20 oddziałów neonatologii i 28 oddziałów ginekologiczno-położniczych - powiedział Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Kontrole wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w Polsce zapowiedział minister Arłukowicz we wtorek. Mają one dotyczyć m.in. przestrzegania standardów okołoporodowych. Chodzi o kilkaset oddziałów ginekologiczno-położniczych w całym kraju.

Prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant ds. ginekologii i położnictwa, który kieruje komisją ministra zdrowia badającą okoliczności śmierci bliźniąt we Włocławku, w środę przeprosił ich rodziców w imieniu lekarzy.

- Chciałbym przeprosić państwa Szydłowskich za to, co się stało na oddziale położniczym szpitala we Włocławku. Nie powinno dojść do tej tragedii, za co przepraszam w imieniu ginekologów i położników w całej Polsce - powiedział prof. Stanisław Radowicki w TVP Info.

- To jest niestety zbiór pomyłek organizacyjnych, niedociągnięć organizacyjnych w samym szpitalu, nieprawidłowego prowadzenia diagnostycznego, terapeutycznego i to doprowadziło do tej tragedii - dodał konsultant.

Ustalenia komisji prof. Radowickiego, które we wtorek zaprezentował min. Arłukowicz, nie dotarły jeszcze do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, który nadzoruje włocławski szpital.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy