Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Arabia Saudyjska podpadła Stanom Zjednoczonym. Waszyngton reaguje

Źródło: canva.com

W świetle decyzji OPEC+ w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej prezydent USA Joe Biden uważa, że należy ponownie przemyśleć relacje z Rijadem, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Odniósł się w ten sposób do wezwań polityków Demokratów, by zaprzestać współpracy z monarchią.

"Myślę, że prezydent jasno wyraża się, że to jest relacja, którą powinniśmy dalej przewartościować, być skłonni do rewizji i w świetle decyzji OPEC, prezydent jest skłonny do współpracy z Kongresem, by przemyśleć, jak te relacje powinny wyglądać w przyszłości", dodał Kirby w wywiadzie dla CNN. Zasugerował, że decyzje w tej sprawie nastąpią wkrótce.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie o poniedziałkową deklarację szefa komisji spraw zagranicznych Senatu Boba Menendeza, który zapowiedział blokowanie współpracy z Rijadem, w tym sprzedaży broni. Menendez zaznaczył, że Arabia Saudyjska zgadzając się na zmniejszenie produkcji ropy naftowej w celu podwyższenia cen surowca de facto wsparła rosyjską inwazję na Ukrainę.

USA są zdecydowanie największym dostawcą broni dla Arabii Saudyjskiej.

We wtorek równie ostro Saudów skrytykował drugi najważniejszy polityk Demokratów w Senacie, Dick Durbin. Jak ocenił w wywiadzie dla CNN, Arabia Saudyjska chce, by Putin wygrał wojnę na Ukrainie. Mówił, że wciąż istnieją "pytania bez odpowiedzi" dotyczące roli Saudów w zamachach 11 września i zasugerował, że są oni odpowiedzialni za głód wywołany przez wojnę w Jemenie.

"To jest okropny reżim. To jest królestwo w XXI w., które powinno zbankrutować", powiedział. Podobnie krytyczne oceny wygłosił wcześniej szereg innych polityków partii rządzącej.

PAP

Wiadomości

Największa w historii USA afera medyczna. Operowali z Rosji

Wprowadzą obowiązkową służbę wojskową dla kobiet

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Największa w historii USA afera medyczna. Operowali z Rosji

Wprowadzą obowiązkową służbę wojskową dla kobiet

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony