Przejdź do treści
11:24 Sondaż dla WP: 43,9 proc. Polaków uważa, że w 2025 r. pogorszyła się ich sytuacja materialna
11:08 MAEA: rozpoczęła się naprawa linii zasilającej Zaporoską Elektrownię Atomową
09:27 Podlaskie: Areszt dla mężczyzny podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek
08:43 Elbląg: Stany ostrzegawcze przekroczone na trzech wodowskazach
07:59 PSP: w sobotę strażacy interweniowali 215 razy w związku z silnym wiatrem
07:17 USA: Zełenski po raz pierwszy odwiedzi Mar-a-Lago - „zimowy Biały Dom”
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Apostołowie Słowian. 1150 rocznica rozpoczęcia pracy misyjnej św. Cyryla i Metodego

Źródło: Wikipedia/ Domena Publiczna

Wielkimi krokami zbliża się koniec tegorocznego okresu letniego, najcieplejszego czasu każdego roku. W epoce Średniowiecza dalekie podróże mogły być odbywane przez wędrowców wyłącznie latem. Taką właśnie letnią wyprawę we wczesnym Średniowieczu odbyli pochodzący z Sołunia (dziś Tessaloniki) bracia: Konstantyn, bardziej znany pod swym zakonnym imieniem Cyryl oraz Metody, którzy w Kościele Katolickim uzyskali miano Apostołów Słowian.

Najdłuższa podróż misyjna

Ich podróż była najdłuższą, jakąkolwiek w tamtym czasie odbyli misjonarze. Punktem wyjściowym był im Konstantynopol. Wędrowali przez Adrianopol, kolejno miasta Plovdiv, Sofię, Nisz, dalej odwiedzili Belgrad, Sirmium, Budę, a ostatnim przystankiem na ich trasie stanowiło Carnuntum, stary, upadły, niegdyś rzymski obóz, skąd udali się prosto na Morawy do celu swojej podróży.

Na Morawy przybyli w celu nawrócenia na Chrześcijaństwo tamtejszych Słowian, którzy, mimo, iż ochrzczeni zostali jeszcze w 831 przez salzburskiego biskupa Reginharda, to jednak duchowieństwo, na które skarżył się słowiański książę, do swojej pracy misyjnej podeszło zupełnie nieprzygotowanie. Z tego też powodu Rościsław, tenże książę morawski, postanowił pozyskać dla swych ziomków prawdziwych nauczycieli, którzy mieliby stanowić pierwszy etap na długiej drodze budowy organizacji kościelnej na nowym terenie. Prawdopodobnie pierwsze jego poselstwo miało miejsce jeszcze w 861, bądź 862 r., a skierowane było do biskupa Rzymu, Mikołaja I, lecz ten wplątany w spory z władzami zarówno świeckimi, jak i kościelnymi państwa wschodniofrankijskiego (20 lat wcześniej miał miejsce trakt w Verdun), nie udzielił żadnej odpowiedzi.

Poślij nam więc władco, biskupa i nauczyciela

Z tego powodu w 863 r. Rościsław wysłał drugie poselstwo, tym razem do bizantyjskiego cesarza Michała III, którego słowa zapisał późniejszy anonimowy biograf braci. Posłowie mieli powiedzieć: Dla naszych ludzi, którzy wyrzekli się pogaństwa i trzymają się zakonu chrześcijańskiego, nie mamy nauczyciela takiego, który by w (naszym) własnym języku prawdziwą wiarę chrześcijańską wykładał, aby i inne kraje, widząc to, do nas upodabniały. Poślij nam więc władco, biskupa i nauczyciela takiego, od was bowiem zawsze się na wszystkie kraje dobre prawa rozchodzą.

Do zadania tego oddelegowali zostali właśnie Konstantyn (Cyryl) wraz ze swym bratem Metodym, którzy nie tylko z czystej dobrej woli cesarza zostali do niego wybrani, ale również z tego, iż wobec Michała III i ówczesnego patriarchy Focjusza byli opozycjonistami, więc nadarzyła się okazja, aby niewygodnych braci pozbyć się z Cesarstwa.

Z powodu, iż poselstwo miało się również skarżyć, że: przyszli do nas [Słowian] rozliczni nauczyciele z Włoch, Grecji i Niemiec, którzy nas uczą rozmaicie. A my Słowianie, ludzie prości, nie mamy (nikogo), kto by nas ku prawdzie skierował i zrozumiale pouczył Konstantyn postarał się o ułożenie stosownego alfabetu – głagolicy, a także przełożenia na język słowiański Pisma Świętego, aby z pustymi rękami na tak daleką misję się nie udawać. Ich podróż i przybycie do celu podróży miało miejsce zapewne w rok później, 864 r., a taka, jak wyżej zostało zakreślone podróż, trwająca ponad trzy miesiące mogła odbyć się wyłącznie w okresie letnim.

Apostołowie Słowian

Właśnie ze swej działalności wśród Słowian na Morawach, owi bracia, święci Kościoła Katolickiego, Apostołowie Słowian, są najbardziej znani, i za nią w 1980 r. przez papieża Jana Pawła II zostali ogłoszeni współpatronami Europy. Ich praca misyjna rozpoczęła się właśnie w 864 r., którego to wydarzenia, jednego z najbardziej znanych i ważnych dla dziejów wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny obchodzimy teraz 1150 rocznicę.

„Żywot Konstantyna”, rozdz. XIV, Żywot Metodego”, rozdz. V

Wiadomości

Rok przełomu: Trump pokazuje sprawczość, Nawrocki łamie sondaże

SPRAWDŹ TO!

Co za arogancja! Sikorski znów atakuje prezydenta Nawrockiego

Majdzik: Polacy nie chcą przywódców reprezentujących obce interesy

PILNE: Nie żyje Brigitte Bardot. Aktorka miała 91 lat

Wystrzałowy Sylwester znów w Chełmie. Republika wraca na Lubelszczyznę

Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy zbrojeniowe

Jest areszt dla podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek!

Przekroczone zostały stany ostrzegawcze na trzech wodowskazach...

Najnowszy sondaż: poznaliśmy opinię Polaków o USA i prezydencie Trumpie

Silny wiatr uderzył w Polsce. Strażacy musieli interweniować 215 razy

SPRAWDŹ TO!

TVP Info w likwidacji przerwała transmisję. Bo... przemawiał prezydent [KOMENTARZE]

Co czeka nas w pogodzie przez najbliższe dni? [PROGNOZA]

Tragiczna śmierć piłkarza: udusił się monetą podczas meczu

Kiedy Kierwiński znajdzie wszystkie balony z Białorusi?

Rewolucja w Gmailu: Google wprowadza możliwość zmiany

Najnowsze

Rok przełomu: Trump pokazuje sprawczość, Nawrocki łamie sondaże

Wystrzałowy Sylwester znów w Chełmie. Republika wraca na Lubelszczyznę

Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy zbrojeniowe

Jest areszt dla podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek!

Przekroczone zostały stany ostrzegawcze na trzech wodowskazach...

SPRAWDŹ TO!

Co za arogancja! Sikorski znów atakuje prezydenta Nawrockiego

Majdzik: Polacy nie chcą przywódców reprezentujących obce interesy

PILNE: Nie żyje Brigitte Bardot. Aktorka miała 91 lat