Animowany mural dla Papcia Chmiela. Podziękowanie dla twórcy od wielbicieli

Artykuł
Animowany mural dla Papcia Chmiela
fot. Studio Filmów Rysunkowych

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej postanowiło upamiętnić Henryka Jerzego Chmielewskiego, autora słynnego komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Na ścianie Willi Rotha, siedziby SFR w Bielsko-Białej pojawił się wideo-mural będący podziękowaniem dla twórcy od jego czytelników. 

Henryk Jerzy Chmielewski, czyli jak sam siebie określał „Papcio Chmiel” zmarł 21 stycznia 2021 r. w wieku 97 lat. 

- Komiksy „Papcia Chmiela” zawładnęły wyobraźnią Polaków i można powiedzieć, że kształtowały poczucie humoru całych pokoleń – powiedział Tomasz Małodobry, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej.

Animowany mural poświęcony Henrykowi Chmielewskiemu będzie wyświetlany na ścianie Willi Rotha w Bielsko-Białej do piątku 29 stycznia 2021 r.  

chm_670

Henryk Chmielewski mając 21 lat poszedł walczyć w powstaniu warszawskim. Był strzelcem, pseudonim „Jupiter”, w 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch". Formacja ta miała zająć bronione przez Niemców lotnisko na Okęciu. Atak zakończył się jednak masakrą powstańców. Większość zginęła, reszta się rozproszyła lub wpadła w ręce wroga. Henryk Jerzy Chmielewski już 1 sierpnia 1944 r. znalazł się w niewoli.

Komiksy zaczął rysować już w 1947 r., a pierwsza, czarno-biała obrazkowa historyjka o Tytusie wydrukowana została przez „Świat Młodych” 60 lat temu, w październiku 1957 r.

Źródło: Studio Filmów Rysunkowych

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy