Andrzej Szczerski z nagrodą w kategorii "Kultura"

Artykuł
Telewizja Republika

Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krajowie podczas 7. Gali Urodzinowej Telewizji Republika otrzymał nagrodę w kategorii KULTURA.

Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie otrzymał nagrodę w kategorii kultura, za swój dorobek naukowy oraz za kierowanie krakowskim muzeum narodowym z "przekonaniem, że Polska kultura wniosła ogromny wkład w budowę nowoczesnej Europy".

Szczerski przyznał, że chce, by nagroda posłużyła mu jako inspiracja do kolejnych projektów edukacyjnych, wydawniczych i wystawienniczych. Mówił o znaczeniu kultury narodowej we współczesnym świecie. "Historia nowoczesności w polskiej kultury wciąż jest nieopisana do końca, a jest ona tak samo istotnym elementem naszej tożsamości jak romantyzm, czy sarmatyzm" - mówił Szczerski.

"Kultura Polska nie jest regionalną wersją tego, co w świecie jest ważne. Przeciwnie, kultura polska ma w sobie cechy uniwersalne i uniwersalizm kultury zachodniej zawsze współtworzyła i tak o niej powinniśmy myśleć" - dodał.

Laudację na cześć kandydata wygłosiła redaktor Katarzyna Gójska, szefowa miesięcznika "Nowe Państwo". - Decyzją kapitału  przyznającej nagrody Telewizji Republika, wyróżnienie w kategorii "Kultura" trafi na ręce profesora Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Chcemy w ten sposób wyrazić ogromny szacunek dla pracy naszego laureata, dla jego dokonań w latach minionych ale także podkreślić wagę jego misji, ukazywania polskiego dziedzictwa kulturowego w aktualnym kontekście i wymiarze, kształtującej nasze tu i teraz a także naszą wiekową w obecność w europejskiej kulturze, a przez to także nasza tożsamość - podkreśliła. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy