Andrzej Duda w Japonii. Spotkanie z premierem Sugą

Artykuł
Spotkanie Andrzeja Dudy z premierem Japonii
Fot.: Twitter/@prezydentpl

Przebywający w Japonii prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Yoshihide Sugą. Rozmowa dotyczyła sytuacji międzynarodowej i relacji na linii Warszawa - Tokio.

Tematami, które szczególnie interesują przywódców obu państw są sprawy bezpieczeństwa związane z działaniami Rosji i Chin. Polska zabiega o wsparcie rządu japońskiego dla inicjatywy Trójmorza. Wsparcie rządu w Tokio, to zielone światło dla japońskich przedsiębiorstw do inwestycji, głównie w zakresie cyberprzestrzeni, infrastruktury i energetyki.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o tym z ministrem spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi podczas majowej wizyty ministra w Warszawie. Polska zabiega o udział Japonii w procesie transformacji energetycznej Polski.

Z kolei Japonii zależy na zdobyciu za pośrednictwem Polski i Grupy Wyszehradzkiej poparcia Unii Europejskiej dla idei wolnej strefy handlu w regionie Oceanu Indyjskiego. Strefa ta połączyłaby rozwijające się kraje Azji Południowej i wschodniej Afryki.

Polskę i Japonię łączy od 2015 roku partnerstwo strategiczne, w ramach którego prowadzone są spotkania przywódców i ministrów obu państw. Obejmują one rozmowy w zakresie współpracy politycznej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej.

Polska spodziewa się w niedługim czasie wizyty premiera Japonii w Polsce.

Źródło: Polskie Radio 24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy