Andrusiewicz: Rozpędza się 5 fala epidemii

Artykuł
Andrusiewicz powiedział, że widać wzrost zakażeń w województwach, które pierwsze przechodziły IV falę
fot. Canva

V fala epidemii rozpędza się. Świadczy o tym zwiększający się z dnia na dzień udział przypadków zakażenia omikronem – podkreślił we wtorek w czasie briefingu Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz powiedział, że widać wzrost zakażeń w województwach, które pierwsze przechodziły IV falę.

- Mamy dzisiaj 65-procentowe wzrosty – porównując okres siedmiodniowy – na Podkarpaciu, ponad 40-procentowe wzrosty w woj. mazowieckim i lubelskim. Mamy też ponad 30-procentowe wzrosty w województwie małopolskim – wyliczył.

Rzecznik powiedział, że mamy w Polsce 709 przypadków wariantu omikron, co stanowi już praktycznie 19 proc. wszystkich przypadków.

- Udział omikronu o 1-2 proc. z dnia na dzień zdecydowanie się zwiększa. To świadectwo rozpędzającej się V fali – zaznaczył.

- Jeszcze bardziej wskazuje na to, że V fala zaczyna się rozpędzać wynikowość testów. Już 7 województw notuje pozytywne wyniki w ponad 20 proc. próbek. To świadectwo tego, że coraz więcej omikronu w badanych próbkach wykrywamy – zaznaczył.

Dodał, że we wtorek zanotowano 377 zgonów z powodu COVID-19, z czego zmarły 293 osoby niezaszczepione.

- To najlepsze świadectwo, że jeżeli nie będziemy się szczepić, to może nas dotknąć ta najtragiczniejsza z konsekwencji zakażenia – powiedział.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy