Alert METEO! Śmiertelne zagrożenie w Wielkopolsce. Upały III stopnia

Tomasz Domański 19-08-2022, 10:07
Artykuł
Telewizja Republika/IMGW

Poznań, Gniezno, Leszno. W rejonie tych miast temperatura może być dziś nie do zniesienia. Słupki rtęci w cieniu pokażą według synoptyków IMGW nawet 35 stopni Celsjusza, w słońcu wartości przekroczą 50 st. C.

Alert trzeciego stopnia został wydany dla powiatów: gnieźnieńskiego, gostyńskiego, grodziskiego, jarocińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego i miasta Leszna, rawickiego, średzkiego, śremskiego, wolsztyńskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, pilskiego, szamotulskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego, a także dla Poznania i powiatu poznańskiego.

Na tym terenie temperatura maksymalna w dzień będzie wynosić od 32°C do 35°C, zaś temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.

30°C w ciągu dnia będzie na pozostałym obszarze kraju, na północnym zachodzie Polski 27-29 stopni, na zachodnim wybrzeżu 23-26 stopni, informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


W zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Na tym terenie możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. "Te burze będą miejscami bardzo gwałtowne i będą im towarzyszyć opady gradu i opady deszczu do 30 a nawet 40 mm i porywy wiatru do 90 km/h", przekazał Jakub Gawron z IMGW. "W ciągu dnia strefa zachmurzenia i burz będzie się przesuwać z krańców zachodnich w kierunku centralnej Polski", dodał.

W sobotę strefa burz będzie się przemieszczać dalej w kierunku pasa od zatoki Gdańskiej po Małopolskę. "I już na zachodzie Polski w sobotę temperatura wyniesie 22-25 stopni. Upały zostaną na wschodzie, a na zachodzie będzie zdecydowanie chłodniej", poinformował synoptyk.

Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy