Ale tempo! 187 kilometrów zasieków. Podlasie odcięte od Białorusi [wideo]

Tomasz Domański 30-06-2022, 09:24
Artykuł
Telewizja Republika

Dziś kończą się prace przy budowie specjalnej bariery. Powodem jej powstania była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki. Wspierana przez białoruskie służby specjalne akcja przerzutu obywateli wielu państw przez granicę z UE rozpoczęła się latem 2021 roku. "Cieszę się, że dzisiaj możemy się spotkać, że możemy pokazać bardzo realne, praktyczne efekty naszych działań. One były niezbędne, ta zapora, która powstała to jest zapora, która oddziela nas od dyktatury, ponurej dyktatury Łukaszenki" - ocenił Mariusz Kamiński, szef MSWiA

"Opozycja zdecydowanie myliła się, co do zakresu zagrożenia" - podkreślał premier podczas konferencji w Kuźnicy na granicy polsko-białoruskiej. "Kiedy my już wówczas - te osiem, dziewięć miesięcy temu chroniliśmy polską granicę na styku z Białorusią - to opozycja proponowała, żeby wpuścić wszystkich migrantów, opozycja urządzała różnego rodzaju happeningi i dochodziło do znieważania polskiego munduru".


Podkreślał, że opozycja tak samo myliła się, kiedy wzywała do otwarcia granicy polsko-białoruskiej, kiedy mówili, że projekt Nord Stream 2, to jest projekt biznesowy i wówczas, kiedy mówili, że Rosję trzeba traktować, jak normalny kraj. "Donald Tusk mówił, że nie można kategorycznie odmówić inwestorom rosyjskim inwestowania na terytorium Polski, że inwertor z Rosji, to taki sam inwestor, jak z jakiegokolwiek innego kraju" - powiedział.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ruszyła 25 stycznia 2022. "To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej" - informowano wówczas.

Barierę fizyczną budowały firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Jej stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł.  

W trakcie budowy Straż Graniczna korzystała ze wsparcia merytorycznego Ministerstwa Klimatu i Środowiska jeżeli chodzi o bramki dla zwierząt. "Na zaporze powstały 24 bramki dla dużych zwierząt, ponad 140 tys. dla małych zwierząt. Dodatkowo wykonane zostały przepusty na ciekach wodnych, żeby zwierzątka żyjące w wodzie miały swobodny przepływ" - mówiła rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

"Podkreślam, jeżeli chodzi o migrację dużych zwierząt, to od wielu lat była tak naprawdę niemożliwa, ponieważ po stronie Białorusi znajduje się duża systema. Zwierzęta, jeżeli w ogóle przechodziły przez granicę to tylko na odległość tylko kilkunastu metrów do tej systemy i z powrotem wracały na stronę polską. Ale my umieściliśmy te duże bramy dla zwierząt o szerokości pięciu metrów, więc ta migracja w razie potrzeby będzie możliwa" - dodała Michalska.

Przypomnijmy, od początku presji migracyjnej najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy było w październiku - łącznie 17 tys. 447. W całym 2021 r. polscy strażnicy graniczni odnotowali prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a po jej przekroczeniu zatrzymali 2 tys. 744 osoby, głównie z Iraku, Afganistanu, Syrii, ale też z m.in. z Rosji, Somalii, Iranu, Turcji i Tadżykistanu.

Konferencja prasowa premiera RP Mateusza Morawieckiego w oknie poniżej. Polecamy!

Źródło: PAP/Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy