Ale skwar! Żar leje się z nieba. W nocy poleje się deszcz. Wiemy gdzie

Tomasz Domański 25-06-2022, 15:44
Artykuł
pogodynka.pl

Jak przekazała synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, na przeważającym obszarze kraju sobota będzie do końca dnia pogodna i bardzo ciepła. "Wyjątkiem będą krańce zachodnie, południowo-zachodnie i południowe do Podhala gdzie może pojawić się więcej chmur z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Dla południowej części województwa lubuskiego i zachodnich oraz południowych krańców dolnośląskiego wydano ostrzeżenia o burzach, w których może spaść do 35 mm deszczu".

Temperatura maksymalna wyniesie od 24-26 stopni Celsjusza w dolinach Sudetów, 28 stopni na Wybrzeżu, Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, do 32 na krańcach zachodnich; wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko w burzach może osiągać do 65 km/h.

 

 

Noc będzie ciepła. Na krańcach zachodnich kraju możliwe są przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 13 do 15 stopni w dolinach górskich i na południu Podkarpacia, do 18 na krańcach zachodnich.

Jakie środki ostrożności zachować podczas upałów?

Podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Powinieneś w tym czasie zachować szczególne środki ostrożności:

-kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
-wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
-zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
-wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
-unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
-unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
-spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
 chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
-nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
-leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).


Źródło: PAP/pogodynka.pl/GOV.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy