Aktorzy robią zbiórkę na dom Tolkiena. Chcą go przekształcić w centrum literackie

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
pexels.com/Rahul Shah

Aktorzy, którzy wystąpili w ekranizacji dzieł Tolkiena, biorą udział w akcji charytatywnej, której celem jest zebranie funduszy na zakup domu J.R.R. Tolkiena. W tym miejscu pisarz pracował nad książkami „Władca Pierścieni” i „Hobbit”.

Aktorzy, którzy wystąpili w ekranizacji dzieł Tolkiena, biorą udział w akcji charytatywnej, której celem jest zebranie funduszy na zakup domu J.R.R. Tolkiena. W tym miejscu pisarz pracował nad książkami „Władca Pierścieni” i „Hobbit”.

W przedsięwzięciu wezmą udział, filmowy Gandalf, czyli Ian McKellen, oraz odtwórca roli krasnoluda Gimlego John Rhys-Davies.

– Naszą wizją jest uczynienie z domu Tolkiena centrum literackiego, które będzie inspirować nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców przez wiele kolejnych lat – wyjaśnił aktor.

J.R.R. Tolkien mieszkał w domu w Oksfordzie w latach 1930-47. Posiadłość została wystawiona na sprzedaż jesienią zeszłego roku. W domu jest sześć sypialni, spiżarnia i sala śniadaniowa. Jego cena to 5,3 mln dolarów.

To tu, przy Northmoor Road w Północnym Oksfordzie pisarz stworzył swoje legendarne dzieła – „Władcę Pierścieni” i „Hobbita”.

Gwiazdy ekranizacji książek Tolkiena wraz ze współpracownikami produkcji postanowiły zorganizować specjalną charytatywną akcję crowdfundingową o nazwie „Project Northmoor”. Celem jest zebranie funduszy na zakup nieruchomości i przekształcenie jej w pierwsze na świecie centrum literackie Tolkiena.

– Nie zdołamy tego osiągnąć bez wsparcia światowej społeczności fanów Tolkiena, naszej wspólnoty darczyńców – powiedział Ian McKellen.

– To niewiarygodne, że nigdzie na świecie nie ma ośrodka poświęconego Tolkienowi. Naszą wizją jest uczynienie z jego domu centrum literackiego, które będzie inspirować nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców przez wiele kolejnych lat – wyjaśnia Rhys-Davies.

– Celem jest zebranie 6 mln dolarów, ale na zakup domu potrzeba tylko 5,3 mln. Jeśli uda nam się zebrać całą sumę, sfinansujemy także remonty i odnowienie ogrodu oraz stypendia dla osób ze środowisk o niskich dochodach, umożliwiające im wzięcie udziału w kursach i specjalnych wydarzeniach, które będą organizowane w domu Tolkiena – mówią zaangażowani w projekt aktorzy.

Zbiórka potrwa trzy miesiące. Po upływie tego czasu nieruchomość zostanie sprzedana innym nabywcom.

Źródło: tvp.info/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy