Akt oskarżenia ws. wyłudzania podatku VAT

Portal TV Republika, wch 20-11-2023, 11:00
Artykuł
ABW

Aktem oskarżenia wobec trzech osób zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zamieszani w przestępstwa podatkowe mężczyźni utrzymywali kontakty z byłym naczelnikiem niefunkcjonującego już Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie. Straty Skarbu Państwa wynikające z działalności podejrzanych wyniosły ponad 6 mln zł.

Oskarżeni w latach 2012-2017 prowadzili działalność gospodarczą polegającą na handlu używanymi samochodami. W ramach śledztwa nadzorowanego przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu ustalono, że mężczyźni dopuścili się szeregu przestępstw podatkowych, powodując stratę Skarbu Państwa w wysokości ponad 6 mln zł. Oskarżeni dopuścili się również szeregu przestępstw poświadczania nieprawdy w dokumentach podatkowych i z tego procederu uczynili stałe źródło dochodu.

Czynności w sprawie realizowali funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego w Szczecinie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku.

Prowadzone przez ABW śledztwo jest rezultatem postępowania przygotowawczego przeciwko byłemu naczelnikowi niefunkcjonującego już UKS w Szczecinie oraz lokalnemu przedsiębiorcy, które zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia wobec obu mężczyzn. Przedsiębiorca został oskarżony o podżeganie do ujawnienia informacji prawnie chronionej, natomiast byłego urzędnika oskarżono o szereg przestępstw przeciwko ochronie informacji niejawnych oraz o powoływanie się na wpływy, jak również nakłanianie do przekroczenia uprawnień.

Źródło: ABW

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy