90 ton broni dla obrońców Ukrainy jest już w Kijowie

Artykuł
90 ton broni, w tym amunicji, trafiło na kijowskie lotnisko
Canva

90 ton amerykańskiej broni trafiło w sobotę na Ukrainę. Jak poinformowała ambasada amerykańska w tym państwie, na lotnisku w Kijowie wylądował samolot transportujący pomoc militarną dla kraju zagrożonego rosyjską agresją.

„Militarna pomoc skierowana na Ukrainę przez prezydenta Joe Bidena dotarła dziś w nocy. Dostarczonych zostało 90 ton broni, w tym amunicji dla znajdujących się na froncie obrońców Ukrainy” - podano w sobotę na Twitterze ambasady.

W komunikacie podkreślono, że w 2021 roku Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie wsparcie militarne warte ponad 650 mln dolarów, a od 2014 roku do kraju skierowano pomoc wartą łącznie 2,7 mld dol. Dodano, że krok ten świadczy o „nieprzerwanym zaangażowaniu w obronę Ukrainy w obliczu narastającej rosyjskiej agresji”.

Czytaj: Litwa, Łotwa i Estonia pomogą Ukrainie. Przekażą uzbrojenie produkcji USA

Jak z kolei podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, ostatni transport, którego wartość wynosi 200 mln dolarów, był reakcją na pogarszającą się sytuację na ukraińsko-rosyjskiej granicy

Dostawę broni poprzedziła środowa wizyta sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Kijowie. W piątek natomiast ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii poinformowali o planie przekazania Ukrainie wyprodukowanego w USA uzbrojenia o charakterze defensywnym.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy