90. rocznica urodzin Jana Olszewskiego. Macierewicz: całe jego życie było służbą ojczyźnie

Anna Nartowska 20-08-2020, 12:55
Artykuł
20 sierpnia 1930 roku na świat przyszedł Jan Olszewski.
TV Republika

20 sierpnia 1930 roku w Warszawie na świat przyszedł Jan Olszewski – obrońca więźniów politycznych w PRL, polityk, który stanął na czele pierwszego po drugiej wojnie światowej polskiego rządu powołanego przez sejm pochodzący z wolnych wyborów.

Człowiek, w życiorys którego wpisuje się historia Polski, a jednocześnie  to on sam tę historię współtworzył. Mowa o Janie Olszewskim – żołnierzu Szarych Szeregów, obrońcy więźniów politycznych, polityku, szefie polskiego rządu, który robił wszystko, by wyprowadzić Polskę z sowieckiej strefy wpływów. Gdyby żył, dziś obchodziłby 90. urodziny.

– Jan Olszewski to postać niezwykła. Zawdzięczamy mu przede wszystkim wyrwanie się spod sowieckiej strefy wpływów i wyprowadzenie wojsk sowieckich z Polski – wspomina Jana Olszewskiego Dorota Kania redaktor naczelna TV Republika.

– Bez niego Polska byłaby zupełnie inna – dodaje.

Znakomity mówca

 Adam Borowski opozycjonista z czasów PRL, pierwszy raz zetknął się z Janem Olszewskim podczas swojego procesu. 

– Brał udział w moim procesie, choć nie był bezpośrednio moim obrońcą – mówi Borowski w rozmowie z portalem TV Republika.

– Zapamiętałem go jako znakomitego, bezkompromisowego mówcę. Całe jego życie było służbą ojczyźnie. Bardzo się ucieszyłem, kiedy dostał misję tworzenia rządu. Był bardzo dobrym premierem. Niestety jego misja nie została zakończona, bo sprzeciwili się temu ludzie wierni zakulisowym porozumieniom z Magdalenki – dodaje.

Mąż stanu

 Dla Antoniego Macierewicza Jan Olszewski był przede wszystkim mentorem i przyjacielem.

– Był przyjacielem, był nauczycielem człowiekiem, który łączył współczesność z wielką tradycją niepodległościową. – wskazywał Antoni Macierewicz w rozmowie z portalem TV Republika.

– To wielki mąż stanu – bez wątpienia jeden z największych w historii współczesnej Polski. Dzięki niemu dziś mówimy o niepodległości. Swój program zaczął realizować w trakcie krótkiego rządu. Sprawił, że został przełamany układ Okrągłego Stołu. Zawdzięczam mu bardzo dużo, ale jeszcze więcej zawdzięcza mu Polska – powiedział marszałek senior.

W czwartek 20 sierpnia 2020, o godz. 15.00, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otwarta zostanie wystawa „Spojrzeć ludziom prosto w oczy… W 90. rocznicę urodzin Jana Olszewskiego”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W otwarciu weźmie udział prezes Instytutu dr Jarosław Szarek.

 

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy