79 lat temu Zgładzono Teresę Benedyktę od Krzyża. Zginęła w Auschwitz - Birkenau

Artykuł
Polska siostra zakonna poświęciła życie za wiarę
Fot: Twitter/Bp Ignacy Dec

9 sierpnia 1942 r. w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau została zamordowana Teresa Benedykta od Krzyża, czyli Edyta Stein. Była pierwszą Żydówką, która przeszła na wiarę katolicką i została uznana za świętą (kanonizowana).

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej w 1891 r. Została doktorem filozofii. W wieku 30 lat przeszła na wiarę katolicką. W 1933 roku wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 r. została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.

Została aresztowana 2 sierpnia 1942 roku przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Po kilku dniach ruszył transport do obozu Auschwitz-Birkenau. Teresę Benedyktę od Krzyża, a także jej siostrę Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau. W 1987 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża, a w 1998 roku, kanonizował ją.

Źródło: niedziela.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy