77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczysty rejs po Wiśle

O godz. 17 jednostki staną w nurcie rzeki i oddadzą hołd minutą ciszy
Fot. M. Szałajski/KSP/Twitter

1 sierpnia pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego uczczą m.in. wielbiciele Wisły podczas uroczystego rejsu „Wisła, godzina W 1944-2021”.

„Wisła, godzina W” to coroczny, uroczysty rejs 1 sierpnia, organizowany przez Fundację ROK RZEKI WISŁY wraz z organizacjami pro-wiślanymi i armatorami jednostek wiślanych. Udział biorą jednostki na rzece, pasażerowie i widzowie na brzegach.

W wydarzeniu wezmą również udział cudzoziemcy – uczestnicy kajakowej Vistuliady, spływającej do Warszawy od źródeł Wisły oraz drużyna Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Niesamowita łódź z Torunia – gotycka nasuta – poprowadzi w tym roku uroczysty rejs „Wisła, godzina W”. Łódź została zbudowana w stoczni Dominik Wichman pod Warszawą, zwodowana w Porcie Czerniakowskim. 1 sierpnia wystąpi w roli Honorowego Komandora Rejsu. Nasuta to uwspółcześniona replika średniowiecznego statku rzecznego, inspirowana polichromią z toruńskiego kościoła. Malowidło to uchodzi za najstarsze realistyczne odwzorowanie statku rzecznego z tamtego okresu.

W niedzielę około godziny 15.30 jednostki zgromadzą się na wysokości Podzamcza (Bulwar Karskiego) oraz Praskiej Plaży Miejskiej (plaża przy ZOO), oczekując na sygnał komandora rejsu. Potem ruszą w kierunku bulwaru Flotylli Wiślanej. Po drodze kolejno będą mijać stołeczne przeprawy. O godzinie 16 – most Śląsko-Dąbrowski, o 16.20 – most Świętokrzyski, o 16.30 – most kolejowy i o 16.45 – most Poniatowskiego.

O godz. 17.00 jednostki staną w nurcie rzeki i oddadzą hołd minutą ciszy oraz złożą na wodach Wisły wieniec. Później ruszą za komandorem rejsu do Portu Czerniakowskiego, gdzie o 17.30 spotkają się z warszawiakami.

Źródło: dzieje.pl, www.rokwisly.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy