76 lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

Artykuł
Youtube

Mija 76 lat od podpisania paktu o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, który w 1939 roku zdecydował o dalszych losach wschodniej Europy. Dzisiaj obchodzony jest także ustanowiony przez Parlament Europejski – Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Dzisiaj mija 76. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. 23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych hitlerowskiej III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego Wiaczesław Mołotow - obaj reprezentujący totalitarne mocarstwa - podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był "IV rozbiór Polski".

Obchodzony również dzisiaj Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych ustanowiony został przez PE w 2008 roku, aby zwrócić uwagę na potrzebę podtrzymywania pamięci o ludziach zamordowanych w konsekwencji działań reżimów totalitarnych oraz konieczność badania i gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

– Od kilku lat staramy się podkreślać wagę tego wydarzenia, tej rocznicy (...) docierać z tą wiedzą do młodych ludzi – mówiła w poranku Telewizji Republika Małgorzata Feusette-Czyżewska z Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Jak tłumaczyła, Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność stara się także apelować o uszanowanie i obchodzenie tej rocznicy, przeciwko czemu protestuje "część środowisk", które nie chcą dopuścić do zrównania znaczenia działania dwóch reżimów totalitarnych.

Feusette-Czyżewska dodała też, że obchodzone w tym roku w Tallinie uroczystości związane ze świętem ofiar reżimów cieszą się coraz większym zainteresowaniem na arenie międzynarodowej. – W tym roku bierze w nich udział też prezydent Andrzej Duda – dodała.


Czytaj więcej:

Pierwsza wizyta zagraniczna prezydenta Dudy. W planach spotkanie z prezydentem i premier Estonii

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy