700 żołnierzy ochotników zasiliło szeregi WOT. Będą pełnić służbę stałą

Artykuł
Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego
PAP

W ten i poprzedni weekend nasze szeregi zasiliło około 700 żołnierzy ochotników - poinformował w niedzielę rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. Dodał, że ze względu na epidemię koronawirusa nadal wstrzymane są szkolenia poligonowe.

Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej przypomniał, że z powodu epidemii koronawirusa wiosną wstrzymane zostały szkolenia i powołania żołnierzy. Dodał, że obecnie ciągle wstrzymane są szkolenia poligonowe, szkolenia rotacyjne żołnierzy WOT, ale prowadzony jest nabór, i - jak chociażby w ten weekend - trwają nowe powołania do służby.

- W ten weekend około 450 żołnierzy ochotników wstąpiło w nasze szeregi. To są osoby, które złożyły dokumenty, złożyły wnioski w Wojskowej Komendzie Uzupełnień o wstąpienie do tak zwanej Terytorialnej Służby Wojskowej. To jest forma służby, którą pełnią ochotnicy w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział w niedzielę w Polskim Radiu 24 rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

Dodał, ze wspomniana forma służby jest służbą stałą, co oznacza, że nie jest pełniona jedynie podczas przebywania w koszarach.

-Nasi ochotnicy pełnia służbę stałą niezależnie czy są obecni w koszarach, czy wykonują zadania kryzysowe, czy pozostają w domu - zaznaczył.

Podkreślił, że taka forma służby wiąże się z jednej strony z pewnymi profitami, a z drugiej - z wymogami. "Ta służba polega na tym, że niejako możemy ją pogodzić z dotychczasowym życiem osobistym, cywilnym. Nie musimy rezygnować z dotychczasowej pracy" - powiedział.

Pietrzak przypomniał, że od marca żołnierze WOT są zaangażowani w działania przeciwkryzysowe. Jak dodał, obecnie w takich działaniach bierze udział ok. 7 tys. żołnierzy, przy czym chodzi tutaj o wszystkich żołnierzy biorących udział w prowadzonej obecnie operacji "Trwała odporność". "Celem tej operacji jest wsparcie organów państwa w walce z koronawirusem i w tej liczbie około siedmiu tysięcy żołnierzy są również żołnierze Wojsk Operacyjnych" - zaznaczył.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 26 tys. żołnierzy, w tym ponad 22 tys. ochotników. Struktury formacji są budowane już we wszystkich województwach. Obecnie w strukturze WOT jest 15 brygad OT oraz dwa Centra Szkolenia (w Zegrzu i Toruniu).

WOT od marca br. angażuje się we wsparcie działań państwa w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy