65 lat temu zamordowano majora "Łupaszkę", Żołnierza Niezłomnego

Artykuł
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka"
FACEBOOK/ INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

8 lutego 1951 roku o godz. 20:15 w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na majorze Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce", dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. "Żołnierz Wyklęty" zostanie pochowany w kwietniu na warszawskich Powązkach.

Szczątki majora Armii Krajowej odnaleziono wiosną 2013 r. podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery "Ł" na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN, poszukuje miejsc potajemnego pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Dziś wieczorem pierwszą część filmu dokumentalnego o życiu Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" pokaże TVP Historia. Jak informuje stacja, dokument opowiadający o losach "jednego z najwybitniejszych partyzanckich dowódców liniowych" obejmuje lata 1910-1948, czyli od jego narodzin do aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa. W filmie dowódcę AK i jego współtowarzyszy wspominają m.in. Aldona Rymsza, Lidia Lwow-Eberle oraz Rajmund Drozd.

 

 

"My nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, żeby Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez Naród" – pisał "Łupaszka" w ulotce udostępnionej przez IPN. 

Symboliczny grób Zygmunta Szendzielarza znajduje się w odsłoniętym w zeszłym roku Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych. "Łupaszka" przez dziewięć lat walczył o wolną Polskę. Najpierw z Niemcami, później z Sowietami. Zginął 8 lutego 1951 r. w ciemnej piwnicy mokotowskiego więzienia od strzału w tył głowy. Zostanie pochowany 24 kwietnia, o godz. 11, na warszawskich Powązkach. W ceremonii pogrzebowej weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

 

Dziś 65. rocznica śmierci „Łupaszki” 8 lutego 1951 roku w piwnicy więzienia na Mokotowie w Warszawie komuniści...

Posted by Instytut Pamięci Narodowej on 8 luty 2016

 

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, IPN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy