550 milionów dolarów dla Ukrainy. Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej

Artykuł
canva.com

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego skład wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przypomniał, że będzie to już 17. pakiet sprzętu dla Ukrainy pochodzący bezpośrednio z amerykańskich magazynów. Łączna wartość obiecanej pomocy wojskowej dla Kijowa od początku rosyjskiej inwazji to niemal 8 mld dolarów. Nie podano dotąd szczegółów pakietu poza tym, że będzie zawierał dodatkowe rakiety do zestawów HIMARS oraz amunicję artyleryjską do haubic 155mm.

Kirby poinformował, że pakiet był omawiany podczas piątkowej rozmowy telefonicznej w gronie szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana oraz najwyższego rangą dowódcy wojskowego gen. Marka Milleya z ich ukraińskimi odpowiednikami.

W piątek ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że ostatnie cztery wyrzutnie HIMARS dotarły na Ukrainę, co zwiększyło ich liczbę do 16.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy