53 lata temu Gomułka zdjął z afisza "Dziady" K. Dejmka

Artykuł
Plakat na 40. rocznicę zdjęcia z afisza "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka. Na zdjęciu Gustaw Holoubek w roli Gustawa-Konrada
Archiwum Kancelarii Prezydenta RP (GFDL 1.2 <https://gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html> or GFDL 1.2 <http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html>), via Wikimedia Commons

30 stycznia 1968 w warszawskim Teatrze Narodowym po raz ostatni wystawiono spektakl "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka z Gustawem Holoubkiem w roli Gustawa-Konrada. Władze PRL zdjęły z afisza adaptację arcydramatu Adama Mickiewicza, uznając ją za "antyrosyjską" i "antyradziecką".

Premiera "Dziadów" Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się 25 listopada 1967 roku i miała uświetnić obchody 50. rocznicy rewolucji październikowej. Choć wystawiane krótko, bo nieco ponad 2 miesiące, spektakle stały się wielkim wydarzeniem kulturalnym. 

 

Widzowie byli zachwyceni rolą Gustawa Holoubka, jak również scenografią autorstwa Andrzeja Stopki. Mniej zachwycone przedstawieniem były natomiast władze PRL. Sztuka została bowiem uznana za "antyrosyjską" i "antyradziecką". I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka osobiście potępił twórców spektaklu. 

30 stycznia 1968 r. "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka zostały zdjęte z afisza. Decyzja komunistycznych władz wywołała liczne demonstracje i protesty z udziałem studentów. Były one swego rodzaju "preludium" do dramatycznych wydarzeń Marca 1968 r. 

Źródło: Twitter/IPN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy