35 dzień wojny. Rosja przemieszcza siły, by otoczyć ukraińskie wojska na wschodzie [RELACJA LIVE]

st, ar 30-03-2022, 07:41
Artykuł
Relacja na żywo z portalem TV Republika
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Mija 35. dzień od rozpoczęcia przez Rosję bandyckiej napaści na Ukrainę. Jak wygląda sytuacja na froncie?

20:55 Żołnierze rosyjscy użyli zakazanych min we wschodnim regionie Charkowa.

20:49 Magazyn Czerwonego Krzyża w centrum Mariupola został zaatakowany co najmniej dwa razy przez rosyjskie naloty powietrzne - podaje w środę CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies.

20:23 Rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej - poinformował Zespół Analizy Zagrożeń Google w raporcie opublikowanym w środę.

19:49 Biały Dom podał szczegóły rozmowy telefonicznej Biden-Zelenski.

19:14 Rosyjski snajper w niewoli.

18:49 W Mariupolu rosyjscy okupanci na zmianę gwałcili kobietę przez kilka dni na oczach jej sześcioletniego syna. Kobieta później zmarła z powodu obrażeń. Jej syn osiwiał - podało ministerstwo obrony Ukrainy.

18:17 Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Joe Bidenem. Biden poinformował Zełenskiego o zamiarze przekazania 500 mln dol. pomocy dla budżetu Ukrainy.

18:00 Rosyjskie wojska na drive-thru pod białoruskim McDonald'sem. 

km

17:48 Charków chroni słynny zabytek przed barbarzyńskim zniszczeniem.

17:33 Słowacja wydala 35 rosyjskich dyplomatów.

17:13 Jak informuje Nexta, Rosja zakazała korzystania z zagranicznego oprogramowania.

17:01 "Podczas gdy negocjacje trwają, Rosja nie zaprzestała działań wojennych. Istotne jest, aby partnerzy nadal dostarczali Ukrainie więcej broni i nakładali więcej sankcji na Rosję" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. 

16:27 Administracja Bidena: Przywództwo USA wywodzi się z tego, że Putin nie otrzymuje informacji o rzeczywistym stanie rzeczy na froncie, o działaniach armii rosyjskiej, o sankcjach gospodarczych i ich skutkach. Wewnętrzny krąg po prostu boi się powiedzieć #Putin prawdę.

16:24 Tak wygląda Irpen, wyzwolony od najeźdźców.

15:30 Według naszych szacunków rosyjskie straty wynoszą ponad 10 tys. zabitych - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w wywiadzie dla należącej do Radia Wolna Europa telewizji Current Time. Oceniła też, że negocjacje między Rosją i Ukrainą nie mają szans powodzenia, dopóki nie dojdzie do zawieszenia broni.

15:06 Rozmawiałem z szefem dyplomacji Unii Europejskiej Josepem Borrellem na temat dalszych kroków wobec Rosji i szczytu UE-Chiny. Powinniśmy poszerzać zakres sankcji w odpowiedzi na zbrodnie wojenne Kremla - przekazał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

14:33 Duńska firma meblowa JYSK ogłosiła całkowite wycofanie się z Rosji.

14:25 Wojskowy pojazd inżynieryjny IMR-2 został utracony przez armię rosyjską, a następnie odzyskany przez Brygady Traktorowe.

14:00 Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na budynek administracji publicznej w Mikołajowie wzrosła do 15. 

13:49 W okupowanym mieście Bałaklija nieznany bohater usunął z budynku flagę najeźdźców.

13:44 Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w razie wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę - oznajmił główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

13:30 W efekcie bombardowań i ataków rakietowych w Charkowie zniszczono 144 placówki oświatowe, w tym 78 szkół i 61 przedszkoli. Całkowicie zniszczono jedną szkołę i trzy przedszkola.

W pozostałej części obwodu zniszczono 10 szkół, dwa przedszkola i jedno technikum.

12:35 Putin uważa, że ​​tak powinien wyglądać rosyjski świat. Materiał z drona nakręcony w zniszczonym mieście Mariupol.

12:34 Samsung usunął literę Z z nazwy modelu telefonu.

Jednocześnie Rosjanie pozostawiają część wojsk na północy, by związać tam siły ukraińskie - przekazał.

Jak dodał, w okolicach Czernihowa wojska rosyjskie nie są wycofywane.

W środę przedstawiciele ukraińskich władz informują, że mimo zapowiedzi rosyjskich o „zmniejszeniu intensywności działań” na północ od Kijowa i wycofaniu części oddziałów nadal trwają intensywne ostrzały i walki w tych regionach.

Arestowycz ocenił, że Ukraina po wtorkowej turze rozmów z Rosją w Stambule poprawiła swoją pozycję negocjacyjną, bo obecnie jest mowa o statusie neutralnym Ukrainy, lecz z zagranicznymi gwarancjami bezpieczeństwa.

10:46 Liczba ofiar w wyniku uderzenia rakietowego w budynek Obwodowej Administracji Państwowej Mikołajewa wzrosła do 14 osób - podaje Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy.

10:45 Równieńscy ratownicy już drugi dzień gaszą pożar zniszczonego składu ropy.

10:44 - Wielka Brytania z dużą dozą ostrożności traktuje rosyjskie zapowiedzi ograniczenia działań wojennych wokół Kijowa, gdyż Rosja już nie raz pokazała, że nie można ufać jej słowom - powiedział brytyjski wicepremier Dominic Raab.

10:27 Rosyjskim wojskom nie udało się ostrzelać Kijowa w nocy z wtorku na środę. Kilka rakiet zostało zneutralizowanych przez ukraińskie systemy obrony - poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.

10:25 Pomimo obietnic ze strony Rosji dotyczących złagodzenia operacji militarnej w okolicach Czernihowa na północy Ukrainy nie odnotowaliśmy dotąd jej osłabnięcia - poinformował gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany przez agencję Reutera.

10:11 Co Kadyrowcy zwykle robią na Ukrainie?

09:56 Tak wygląda teraz Irpień.

09:30 Straty po stronie rosyjskiej to m.in. 17 300 żołnierzy, 131 helikopterów, 605 czołgów.

08:51 W rosyjskim sklepie Joe Biden jest obwiniany o wyższe koszty żywności.

08:33 Zniszczony region w okolicach Czernihowa.

08:32 Irpień w czasie wojny zmienił się w opustoszałe miasto.

08:30 W bombardowaniach i ostrzałach rakietowych zniszczono 790 placówek oświatowych, 75 zostało całkowicie zniszczonych.

08:15 Co najmniej 145 dzieci zginęło dotychczas w Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ponad 220 dzieci zostało rannych.

07:44 Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przyleciał do Chin. Weźmie udział w spotkaniu ministrów zagranicznych państw sąsiadujących z Afganistanem - podaje Reuters, powołując się na Interfax.

07:40 Sztab Generalny Ukrainy informuje, że władze okupacyjne w zajętej przez Rosję części obwodu ługańskiego rozpoczną kolejną fazę mobilizacji od 1 kwietnia.

07:37 Miasto Nieżyn w obwodzie czernichowskim zostało ostrzelane przez Rosjan. Pociski spadły na prywatne posesje.

07:34 Prezydent Rosji Władimir Putin rozmyślnie używa żywności jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu - oświadczył we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kislica

07:30 Sztab Generalny Ukrainy informuje, że Rosja przeniosła swoje jednostki wojskowe z okupowanych regionów Gruzji na Ukrainę. Chodzi o ok. 1200 żołnierzy z Osetii Południowej i 800 z Abchazji.

 

Źródło: Twitter, NEXTA, Alczevsk UA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy